Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulunun (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 35'e çıkardığını anımsattı. Kaya, "Siz bu ülkenin kaynaklarını faize yatırarak mı nasla mücadele edeceksiniz? Bu ülkenin kaynaklarını bir avuç rantiyeciye aktararak mı ekonomiyi düzelteceksiniz?" diye sordu.

Merkez Bankasının faiz kararını da eleştiren Usta, şöyle devam etti:

"Faiz yüzde 35 oldu, hiçbir şekilde ülkenin sorunları çözmeyecek. Çünkü ülkenin sorunları ciddi yapısallaştı. Yapısal sorunlar yapısal müdahalelerle çözülür. Önümüzde bir Arjantin örneği var. Önce enflasyon yüksek diye faiz artırdı, faizi artırdı enflasyonu yükseltti derken enflasyonla faiz kol kola gidiyorlar Arjantin'de. Eğer yapısal müdahaleler yapılmazsa bütçeye çeki düzen verilmezse, cari açığa çekidüzen verilmezse, yapısal reformlar yapılmazsa aynı Arjantin olur. Bu faizler gittikçe enflasyon da peşinden gider. Sadece bu çözüm değil. Bu, doğru adım olabilir ama bunlar çözüm değil."

Akçay: Cumhuriyet sömürgeci güçlere karşı muazzam bir mücadele ruhunun eseri
Cumhuriyet'in 100. yıl dönümünü kutlayan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Cumhuriyet'in milli egemenlik yolunda emperyalizme ve işgalcilere karşı mücadele eden Türk milletinin irade ve kararlılığının tüm dünyaya ilanı olduğunu vurguladı. Cumhuriyet'in kilometre taşlarının Amasya, Erzurum ve Sivas'ta döşendiğini anımsatan Akçay, Cumhuriyet'in "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir." şiarıyla 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılışıyla vücut bulduğunu, 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'in ilanıyla bu sürecin taçlandığını kaydetti. Akçay, "Türk milleti, Cumhuriyet'in ilanıyla tarihi sözünü söylemiştir. Cumhuriyet, sömürgeci güçlere karşı muazzam bir mücadele ruhunun, milli şuurun, muhteşem bir dirilişin ve dirayetin eseridir." dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği hedef doğrultusunda 21. yüzyılı Türk ve Türkiye Yüzyılı yapacaklarını söyleyen Akçay, başta Atatürk olmak üzere, İstiklal Savaşı'nın kahramanlarını, kurucu kadroları ve bütün şehit ve gazileri rahmet ve şükranla andı.

Oluç: KYK yurdunda sorumlu idari personel hakkında mutlaka gerekli idari ve adli işlemler yapılmalı
Aydın'da Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK) Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'nda arızalanan asansörün düşmesi sonucu bir öğrencinin hayatını kaybettiğini anımsatan HEDEP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, öğrencilerin defalarca asansörün bozuk olduğunu bildirdiklerini ve tadilat talep ettiklerini anlattıklarını belirtti.

Oluç, şöyle konuştu:

"Tadilat neden yapılmadı? Asansörün periyodik kontrol ve bakımları en son ne zaman ve hangi firma tarafından yapıldı? Bunun açıkça söylenmesi gerekiyor. Valilik tarafından yapılan bir açıklama var, içler acısı bir açıklama. Valilik açıklaması, aşırı yük sebebiyle asansörün arızalandığını ifade ediyor. Halbuki mesele öyle değil. Asansör daha öncesinden arızalı ve bu şikayet edilmiş ama gereken adımlar atılmamış. Gerçekleri gizleyen bir valilikle karşı karşıyayız. Sadece bu değil, Makina Mühendisleri Odası 'Tecrübesi olmayan, eğitilmemiş elemanlara ve firmalara denetim yaptırmayın.' diye defalarca uyarmış. Bu da yeterince ciddiye alınmamış belli ki. Dolayısıyla bütün bu iddialar araştırılmalı. Genç bir kadının hayatını kaybetmesine sebep olan bu olaydan sorumlu idari personel hakkında mutlaka gerekli idari ve adli işlemler yapılmalı."

TIKLAYIN - Ekonomist Atilla Yeşilada'dan Merkez Bankası’nın faiz kararına: Cesur bir hamle, dövize fren, Borsa'ya destek derim

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın ise Merkez Bankasının faiz kararını değerlendiren Günaydın, "Yüzde 8,5'e adeta emirle indirilen faizler bugün yüzde 35'e çıkartılmış durumda." dedi. "Emirle indirilme durumunun" yöneticilerinden birinin dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati olduğunu öne süren Günaydın, "TV programlarında 'Gözlerime bakın.' diyordu şimdi de 'Gözlerime bakın.' diye diye Meclis'te dolaşmaya devam ediyor." sözlerini sarf etti. Eski Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) Başkanı olduğunu anımsatan Günaydın, şu ifadeleri kullandı:

"Yalnızca kur korumalı mevduata gömdüğünüz kamu kaynağı ne kadar? 600 milyon TL yani siz, deprem zararının üçte 1'ini yalnızca kur korumalı mevduatla, yaptığınız akıl dışı uygulamalar nedeniyle memlekete fatura ettiniz. Yandaşlarınıza aktardığınız ucuz kredilerle beraber adeta bir deprem zararı kadar zararı ekonomideki akıl dışılığınızla bu memlekete fatura ettiniz."

Akbaşoğlu: Cumhuriyetimizi demokrasiyle ve kalkınmayla taçlandırmak için sessiz devrimlere imza attık
AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu da Cumhuriyet'in 100. yıl dönümünü tebrik etti. Mustafa Kemal Atatürk'ün, Cumhuriyet kurulduğunda tam bağımsız Türkiye ve muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmış bir Türkiye hedefi ortaya koyduğunu belirten Akbaşoğlu, "100. yılında, son 21 yılda iktidarlarımızla beraber, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde Cumhuriyetimizi yükseltmek, bayındırlığımızı artırmak, Cumhuriyetimizi demokrasiyle ve kalkınmayla taçlandırmak noktasında sessiz devrimlere imza attık. Bu büyük meşaleyi 2053 ve 2071 vizyonlarıyla bizden sonra gelecek nesillere salimen ve emin bir şekilde aktarmak noktasında kararlılıkla yol yürüdük." dedi. Her bir Cumhuriyet Bayramı'nda bir şaheser olarak açılışa şahit olduklarını kaydeden Akbaşoğlu en son yerli otomobil Togg'un fabrikasının açıldığını hatırlattı.

TBMM Başkanlığı tezkereleri
Öte yandan Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Muhammed Miftah Takala, beraberindeki parlamento heyetiyle birlikte 30 Ekim-1 Kasım, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Ulusal Konseyi Başkanı Ruhi Fettuh'un 8-10 Kasım tarihlerinde Türkiye'yi ziyaret edeceğine ilişkin TBMM Başkanlığı tezkereleri okundu.

Ayrıca Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü dolayısıyla Genel Kurulda CHP milletvekillerinin sıralarında Türk bayrakları koyduğu dikkati çekti.