29'uncu dönem Meclis Başkanı Mustafa Şentop oldu

Meclis başkanı üçüncü turda belirlendi

© AA
29'uncu dönem Meclis Başkanı Mustafa Şentop oldu

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 29'uncu Meclis Başkanını seçmek için bugün(24 Şubat 2019) saat 12.00'de Meclis Genel Kurulu'nda toplandı. AKP milletvekili Mustafa Şentop, 336 oyla yeni TBMM Başkanı seçildi.

Meclis Başkanı için AKP'nin adayı Meclis Başkanvekili ve Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, CHP'nin adayı Grup Başkanvekili Engin Altay, İyi Parti'nin adayı Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz ve HDP'nin adayı İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay olarak belirlendi.  AKP adayını destekleyeceğini belirten MHP, aday göstermedi. AKP heyeti ve Mustafa Şentop, seçim öncesi CHP, İyi Parti ve HDP gruplarını ziyaret etti. 

AKP İstanbul Milletvekili Nevzat Şatıroğlu da bugün yaptığı başvuruyla aday olmuştu. Şatıroğlu, oylamaya geçilmeden adaylıktan çekildi.

TBMM Genel Kurulu, yeni Meclis Başkanı'nı seçmek üzere TBMM Geçici Başkanı Celal Adan başkanlığında toplandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan da Genel Kurulda bulundu.

Oylamalar devam ederken liderler de kuliste sohbet etti. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli, vekillerle çay kahve eşliğinde sohbet etti.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop oldu
TBMM Başkanlığı seçiminin üçüncü turunda AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, 336 oy alarak salt çoğunluğu sağladı ve TBMM'nin yeni Başkanı oldu.

Üçüncü tur oylamaya 542 milletvekili katıldı. Oylamada, AK Parti'li Şentop 336, CHP'li Altay 124, HDP'li Kemalbay 46, İYİ Parti'li Filiz 33 oy aldı. 3 oy da geçersiz sayıldı.

Şentop, seçim sonrası yaptığı konuşmada "Bize düşen en önemli görev bu yüce Meclis'e layık olmak, itibarını korumaktır. Adalet ve tarafsızlık anlayışı ile görevimi yürüteceğim" diye konuştu.
İlk turda çoğunluk sağlanamadı
TBMM Meclis Başkanı seçimlerinde ilk tur sonucunda üçte iki çoğunluk sağlanamadı. 582 oy kullanılan seçimde, 4 aday da gerekli olan 400 oyu alamadı. Adayların oy sayıları şöyle: 

Mustafa Şentop: 322

Engin Altay: 120

İmam Hüseyin Filiz: 35

Serpil Kemalbay: 45

Geçersiz :6

Meclis Başkanı seçimi için 2'inci tur oylamaya geçildi
İkinci tur oylamada ise şu sonuçlar alındı:

Mustafa Şentop: 333

Engin Altay: 126

Serpil Kemalbay: 46

İmam Hüseyin Filiz: 35

4 aday, ikinci turda da gerekli 400 oy sayısına ulaşamadı.

Öte yandan ikinci tur oylamada eski Meclis Başkanı ve AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, Genel Kurul salonuna geldi.

Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve siyasi parti temsilcileriyle tokalaştırdıktan sonra oy kullandı. Milletvekilleri, Yıldırım ile fotoğraf çektirdi.

"Sayın Bahçeli'ye çok teşekkür ediyorum"
AKP'nin Meclis Başkanı adayı Şentop, bugün AKP heyetiyle birlikte saat 11.00'de CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'u ziyaret etti. Şentop daha sonra 11.15'de İyi Parti grubunu, 11.30'da ise HDP grubunu ziyaret ederek, destek istedi.

Şentop, Meclis'te, parti gruplarına gerçekleştirdiği ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olması sebebiyle Meclis Başkanlığı görevinden çekildiğini ve daha sonra Meclis Başkanı seçimi için bir sürecin başladığını anımsattı.

Meclis Başkanı adaylığı için başvurusunun ardından cuma günü TBMM AKP Grubu ile TBMM MHP Grubu'nu ziyaret ederek destek istediğini belirten Şentop, "MHP, içerisinden bir aday çıkartmadı, AKP'nin içinden çıkacak bir adayın destekleneceği ifade edilmişti. Sayın Bahçeli'ye çok teşekkür ediyorum. Dün de bunu teyiden bir mesaj vermişti" dedi.

AKP'nin TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç oldu
AKP grubu ise Şentop'tan sonra boşalacak Meclis Başkanvekili koltuğunu belirlemek için basına kapalı toplandı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, Şentop'un TBMM Başkan adayı olması dolayısıyla AKP'nin TBMM Başkanvekili oldu. 

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı'na Bilgiç'in yerine, eski bakan Lütfi Elvan'ın gelmesi bekleniyor. 

Süreyya Sadi Bilgiç kimdir?
İktisatçı; İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat-İşletme- İstatistik bölümlerini bitirdi. Almanya'da Goethe Enstitüsü ve Münih Üniversitesinde Almanca eğitimi aldı.

23 yıl yurt içinde ve dışında özel sektörün değişik iş kollarında üst düzey yönetici ve iş sahibi olarak çalıştı. Bilgi işlem ve ileri teknoloji uygulamaları, tekstil ve perakende sektörlerinde görev aldı.

23, 24, 25 ve 26. Dönemde Isparta Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Kâtip Üyeliği, 24. Dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanvekilliği, 26. Dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu.İngilizce ve Almanca bilen Bilgiç, evli ve 2 çocuk babasıdır.

AKP Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in babası, Adalet Partisi (AP) kurucularından 'Koca Reis' lakaplı Sadettin Bilgiç'ti.

Meclis lokantasından Şentop'a jest
Meclis lokantası bugünkü menüsünü seçileceğine kesin gözüyle bakılan Mustafa Şentop'a göre ayarladı. Tekirdağ milletvekili olan Şentop için menüde Tekirdağ köftesi ve Rumeli beğendisi yer aldı.

Meclis lokantası daha önce de başkanların memleketlerine göre menü düzenleniyordu.

T24

SIRADAKİ HABER