Balyoz davası hakimi İdris Asan'a hapis cezası

Hakimlik görevindeyken Balyoz Davası sanıklarının tutuklanmasına karar veren ve daha sonra Yargıtay üyesi olan İdris Asan'ın yargılandığı davada karar açıklandı. Asan'a, 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

© AA
Balyoz davası hakimi İdris Asan'a hapis cezası

İstanbul hakimiyken Balyoz Davası’nda sanıkların tutuklanmasına karar veren eski Yargıtay üyesi İdris Asan’a, “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen ve tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin yargılanmasına devam edildi. Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi’nce Yargıtay Genel Kurul Salonu’nda görülen duruşmaya, tutuklu sanık eski Yargıtay üyesi İdris Asan ve avukatı katıldı.

Esas hakkındaki savunmasını yapması için söz verilen Asan, hakkındaki suçlamaları reddetti. “Örgüt içinde dini hassasiyetleri nedeniyle yer aldığını ve pişman olduğunu” söyleyen Asan, eski Yargıtay üyesi Resul Çakır tarafından telefonuna ByLock yüklendiğini iddia etti. Asan, tahliyesine ve beraatine karar verilmesini istedi.

Aranın ardından toplanan heyet tarafından alınan karar, Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi Başkanı Burhan Karaloğlu tarafından okundu.

Karara göre, Asan’ın “FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak” suçunun sabit görülmesi nedeniyle 7 yıl hapis cezası verildi. Terör suçlarında cezanın yarı oranında artırılmasını öngören maddeye dayanılarak ceza yarı oranında artırılarak 10 yıl 6 aya çıkarıldı.

Sanığın duruşmalardaki iyi hali gerekçesiyle ceza 8 yıl 9 aya indirildi ve Asan’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

NE OLMUŞTU? 

İstanbul hakimliği döneminde “Balyoz Planı Davası”nda bazı sanıkların tahliye taleplerini reddeden, davanın sanıklarından eski Albay Dursun Çiçek hakkında nöbetçi hakim olarak ikinci kez tutuklama kararı veren İdris Asan, 2010 anayasa değişikliğinin ardından yapısı değiştirilen HSYK tarafından 2011’de Yargıtay’a üye seçilmişti.

Ergenekon, Balyoz, İrticayla ile Mücadele Eylem Planı, Poyrazköy gibi davalarda yargılanan sanıklar, tutuklama ve tutuklamaya yapılan itirazlarla ilgili gerekçesiz kararlar veren hakimlerin Ceza Muhakemesi Kanunu’na aykırı davrandıklarını öne sürerek bu hakimler aleyhine ayrı ayrı tazminat davası açmışlardı. Dava açılan hakimler arasında İdris Asan da bulunuyordu.

Balyoz Davası’nda 20 yıl hapis cezasına çarptırılan eski 1’inci Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, 2013’te soruşturmada görev alan emniyet görevlileri, İdris Asan’ın da arasında bulunduğu savcı ve hakimler hakkında, kendisine kumpas kurulduğu iddiasıyla şikayetçi olmuştu.

Hakimler ve Savcılar Kurulu da aralarında İdris Asan’ın da bulunduğu, Balyoz davasının soruşturma ve kovuşturma aşamasında görev alan 50 hakim ve savcı hakkında kovuşturma izni vermişti. Asan, bu suçlamadan da ayrıca yargılanacak. (ANKARA/AA)

SIRADAKİ HABER