Celal Doğan: Erdoğan'a 1.5 saat Suriye'ye girmemesi gerektiğini anlattım

Gaziantep'de DSP'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Celal Doğan, 2011 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Suriye'ye yönelik askeri bir operasyona girişilmemesi gerektiğini söylediğini ancak kendisinin, "Ben Putin'i ikna ederim" yanıtını verdiğini söyledi.

© DHA
Celal Doğan: Erdoğan'a 1.5 saat Suriye'ye girmemesi gerektiğini anlattım

GAZİANTEP – DSP Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Celal Doğan, devletin bir Suriye politikası olması gerektiğini söyledi. Türkiye genelinde 4.5 milyon, Gaziantep’te 500 binin üzerinde Suriyelinin yaşadığını kaydeden Doğan, “Gaziantep Ortadoğu’da savaştan çıkmış bir kenti andırıyor. Benim bıraktığım kent böyle değildi” dedi.
 
‘BİZE KELEBEK BİLE UÇURTMAZLAR DEDİM’

Gazeteduvar’dan Murat Güreş’in haberine göre.Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Arap Baharı’nın yaşandığı 2011 yılında Suriye’ye girilmemesi gerektiğini anlattığını ifade eden Doğan, “Ülkemiz kritik bir coğrafyada. Arap Baharı başladığında yerel ve bölgesel olan kriz, global hale geldi. Sayın Erdoğan’a 1.5 saat Suriye’ye girilmemesi gerektiğini, Çin, Rusya ve Mısır, Fransa, ABD, İngiltere, İran’ın orada bize kelebek bile uçurtmayacağını anlattım. Ama O, ‘Putin’i ikna ederim’ dedi. Off the record konuşmaları söylemeyeceğim” dedi.

‘VEDA HUTBESİNİ HERKES OKUMALI’

Arap Baharı, Suriye ve Arap Toplumu’na baktığında, yaşanan İslam’ın, “Muaviye İslam’ı” olduğunu savunan Doğan, “Bizlere tebliğ edilen din bu din değil. Özellikle Türkiye’de yaşanan Muaviye dini. Eğer Medine Sözleşmesi iyi okunup anlaşılsa bu coğrafyaya demokrasi bin sene önce gelirdi. Veda Hutbesi’ne bakın tam bir insan hakları beyannamesidir. Bunlar hiçbir zaman dikkate alınmadı” dedi.

SIRADAKİ HABER