Deniz Poyraz’ın annesi: Devlet bana 'bu kadar çocuğu niye doğurdun' diye sormuştu

HDP binasına düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Deniz Poyraz'ın annesi 'Bir Deniz gitti, bin Deniz gelecek' ifadeleriyle binanın önünde katliama tepki göstermişti.

© TWITTER
Deniz Poyraz’ın annesi: Devlet bana 'bu kadar çocuğu niye doğurdun' diye sormuştu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne yönelik silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın Konak ilçesine bağlı Bağlıkuyu Mahallesi’nde bulunan evine yurttaşlar taziye ziyaretlerinde bulundu. Otopsi işlemlerinin ardından evlerine geçen Poyraz ailesi gelenleri karşıladı.

Katliamın hemen ardından il binası önüne giderek kızı Poyraz için “Bir Deniz gitti, bin Deniz gelecek” diyen anne Fehime Poyraz, acısına rağmen güçlü durmaya çalıştığı görüldü. Anne Poyraz, “Yıllardır bu mücadele içindeyiz. Benim kızım diğerlerinden daha mı değerli? Kızım için ağlamayacağım. Şehit annesiyim, ağlamam. Başım dik” diye konuştu.

Taziyeye gelen yurttaşlar da “Kanımızın son damlasına kadar şehitlerimize sahip çıkacağız” mesajını verirken, evde sık sık, “Şehit namirin” (Şehitler ölmez) sloganları atıldı. 

Suriye’de eğitilen Onur Gencer’in öldürdüğü Deniz Poyraz’ın annesi ve babası Abdülilah Poyraz, Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.

‘BU KADAR ÇOCUĞU NİYE DOĞURDUN’

9 çocuğu olan Anne Poyraz, yıllar önce polisler tarafından gözaltına alındığı sırada kendisine, “O kadar çocuğu ne için doğurdun?” diye sorulduğunu belirterek, “Devlet 25 sene yıl önce bana bunu soruyordu. Ondan sonra 3 çocuğumu cezaevine koydular. Deniz’imi de elimden aldılar” ifadelerini kullandı.
‘BAŞINDAN GÖĞSÜNDEN VURMUŞLAR’

Anne Poyraz, Deniz’in Kürt halkının evladı olduğunu ifade ederek, “Başımız dik” dedi. Polisin engellemelerine rağmen kızının cenazesini gören Poyraz, “Gidip, kara gözlümü gördüm. Başından, göğsünden vurmuşlar. Kanlar içindeki kızımın alnından öptüm” diye konuştu.

‘ALNIM AÇIK’

Deniz’in halk tarafından sahiplenildiğini söyleyen anne Poyraz, “Adli Tıp Kurumu’nda binlerce polis bekletiyorlar. Halk sahip çıkınca bir şey yapamadılar. Halkımız halen orada bekliyor. Orada da haykırdım: Cezaevindekilerin annesiyim, şehitlerin annesiyim. Deniz yalnızca benim kızım değildi. Partisinin çalışanıydı. Kızım şehitler kervanına katıldı. Çok şükür alnım açıktır.”

BABA POYRAZ: HALKA BORÇLUYUZ

“Zulme karşı binlerce Deniz var” diyen baba Abdülilah Poyraz da, “Kızım kimyasalla öldürülenlerden farklı değil. Kızım Sêvêlerden, Pakizelerden farklı değil. Lokman Birlik panzer arkasında sürüklendi. Kızım onlardan farklı değil. Mehmet Tunç şehit oldu. Deniz ondan farklı değil. Biz ne kadar yapsak da azdır. Biz bu halka hala borçluyuz. Ne kadar bedel ödesek de halka borcumuz bitmez” diye konuştu.

‘TEK İSTEĞİM BİRLİK OLALIM’

Baba Poyraz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şehit hepimizin şehididir. Herkesten tek istediğim; birlik olalım. Kürt halkının, HDP’nin başı sağ olsun. Tayyip ve ekibi elinden gelse tüm Kürdistan’a, Suriye’den Irak’a saldıracak. Kürt halkının mücadelesiyle bunu başaramayacaklar.”

SIRADAKİ HABER