Dışişleri Bakanlığı'ndan Japonya'ya 'işçi' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Japonya'nın işçi kabul etmeyeceği ülkeler arasında Türkiye'nin de yer almasına tepki gösterdi. Japonya'nın Ankara Büyükelçisi, bakanlığa çağrıldı.

© AA
Dışişleri Bakanlığı'ndan Japonya'ya 'işçi' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Japonya’nın işçi kabul etmeyeceği yabancı ülkeler arasında Türkiye’nin de yer almasına tepki gösterdi. Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, bakanlığa çağrılarak Türkiye’nin rahatsızlığı iletildi.
 
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Japonya’da yabancı işçi kabul edilmeyecek ülkelere ilişkin taslak bildiride Türkiye’nin de yer alması üzerine Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima’nın bakanlığa çağrıldığını ve Türkiye’nin rahatsızlığının iletildiğini açıkladı. Aksoy, şunları söyledi:

“Japonya’da, Nisan ayında yürürlüğe girecek olan yabancıların oturma izinlerini düzenleyen yeni yasa kapsamında, yabancı işçi kabul edilmeyecek ülkelere ilişkin yayınlanan taslak bildiride Türkiye’nin de yer alması hayal kırıklığına yol açmıştır. Bu durum ülkelerimiz arasındaki köklü ve dostane ilişkiler ile stratejik ortaklık anlayışının ruhunu yansıtmamaktadır. Bu kararın en kısa sürede gözden geçirilerek, düzeltileceğine inanıyoruz. Bu konuda Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Bakanlığımıza çağrılarak, duyduğumuz rahatsızlık kendisine iletilmiştir.” (HABER MERKEZİ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER