Diyarbakır'da Newroz alanı doluyor

Diyarbakırlılar “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” sloganlarıyla Newroz Parkı’na akın ediyor. Sabah saatleriyle birlikte “Leyla Güven onurumuzdur” sloganıyla yürüyen halk, halaylar çekiyor.

© Twitter
Diyarbakır'da Newroz alanı doluyor

Diyarbakır Newrozu, sabahın erken saatlerinde Diyarbakırlıların Newroz Parkı’nda buluşmasıyla başladı. HDP tarafından düzenlenen Newroz, bu yıl “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” şiarıyla gerçekleştiriliyor.
YÖRESEL KIYAFETLER, HALAYLAR..

Kentin dört bir yanından Newroz’a akın eden halk, Yeniköy Mezarlığı, Evrim Alataş Caddesi ve Yeni Hal Caddesi üzerinden yürüyüşe geçti. Polis kontrol noktalarında uzun kuyruklar oluştu. Protokol ancak saat 11’de yerini almaya başladı. Sahneden tutuklu HDP’li milletvekili ve belediye başkanlarının adı okundu. Alanı dolduran binlerce kişi adı okunan siyasetçiler için “Burada” karşılığı verdi.

HDP: 21 Mart Newroz Bayramı tatil günü ilan edilsin


DUVAR – HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, 21 Mart Newroz Bayramı’nın tatil günü ilan edilmesi talebiyle Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi verdi. Kemalbay, teklifin gerekçesinde, Newroz’un başta Kürt halkı olmak üzere milyonlarca insan tarafından kutlandığı hatırlatarak, “Kürt halkı başta olmak üzere Ortadoğu halkları için her Newroz yeni bir gündür; silahların, şiddetin, çatışmanın değil; umudun, özgür geleceğin, barışın olacağı gündür. Hayatlarında kapanan kötü bir dönemin ardından direnişle yaratılan yepyeni ve özgürlük dolu yeni bir başlangıçtır” denildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2019, 10:02
SIRADAKİ HABER