Eruh’ta cep telefonları çekmiyor

SİİRT – Siirt’in Eruh ilçesinde GSM operatörlerine erişilmemesi Meclis gündemine taşındı.

© MA
Eruh’ta cep telefonları çekmiyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Eruh ilçesinde cep telefonlarının çekmemesine ilişkin Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. İlçenin tümünde GSM operatörlerinin hiçbirisinin çekmediğini belirten Beştaş, bölgede son on gündür GSM operatörlerine erişimin hiçbir şekilde sağlanamadığı kaydetti. Beştaş, “Siirt Emniyet Müdürlüğü’nün çalışmaları kapsamında bazı bölgelere yerleştirilen cihazların bu erişim engelinin kaynağı olduğu da dile getirilen hususlar arasındadır. Günümüzde en temel iletişim aracı haline gelen cep telefonlarında bu kadar uzunca bir süredir erişim engeli bulunması endişe vericidir. Konu aynı zamanda Anayasal güvence altında olan haberleşme hürriyetinin de ihlali niteliğindedir” dedi. 
Beştaş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a şu soruları yöneltti: 
 
*Eruh’ta söz konusu olan Türk Telekom, Vodafone, Turkcell gibi GSM operatörlerine erişimin engellenmesi yahut durdurulması durumundan haberdar mısınız?
 
*Eruh’ta Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi GSM operatörlerinin çalıştırılmamasına ilişkin alınan bir karar mı vardır? 
 
*Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi GSM operatörlerinin çalışmamasına ilişkin tarafınıza ulaşmış şikâyetler var mıdır? Varsa bu şikâyetlerin giderilmesi için Bakanlığınızca hangi çalışmalar yapılmıştır/yapılmaktadır?
 
*Eruh’ta Yurttaşların haberleşme hürriyetini gasp edecek nitelikte nasıl bir çalışma yürütülmektedir? Bu çalışmaların amacı ve dayanağı nedir?”
Kaynak MA

SIRADAKİ HABER