Gül'den Feyzioğlu'na: Değerli bir hukuk insanı

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Feyzioğlu'nun makamında bir araya geldi. Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Bakan Gül, Feyzioğlu’nun hem akademik hem de avukatlık yönüyle Türkiye'nin değerli bir hukuk insanı olduğunu söyledi.

© DHA
Gül'den Feyzioğlu'na: Değerli bir hukuk insanı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nu makamında ziyaret etti. Bakan Gül ve TBB Başkanı Feyzioğlu, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
 
‘TEPKİLER GÖĞSÜMÜZDE BİRER MADALYADIR’

TBB Başkanı Feyzioğlu, avukatların yargının kurucu unsuru olduğunu ve TBB’nin de avukatların temsilcisi olduğunu belirterek, “Türkiye Barolar Birliği, anayasamızda temel özellikleri tanımlanmış olan devletimizin dimdik arkasındadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni siyasi iktidardan ayırmayı bilmeyenlerin ya da kasıtlı olarak istemeyenlerin türlü saldırısına karşı devletimize göğsümüzü siper etmeye devam edeceğiz. Türkiye Barolar Birliği, aynı geçmişten gelip geleceği birlikte inşa etme ülküsünde olan herkesi ayrım yapmaksızın Türk Milleti’nin asli unsuru görür” dedi.

Rize’de yaptığı açıklamaların ardından çeşitli barolardan ‘istifa tepkisi’ ile karşılaşan Fevzioğlu sözlerine şöyle devam etti, “Bunun yolu yargımızın üzerine bir toz tanesi bile düşmemesini el birliğiyle sağlamaktır. Birbirine yabancılaştırılmak, hatta düşmanlaştırılmak istenen insanlarımıza hep birlikte önayak olup diyalog kapılarını açmaktır. Böylece milli sorunların çözümüne ilgili herkesin katkıda bulunarak oluşturacağı milli çözümlere ulaşmamız mümkün olacaktır. Başarmamızın önündeki tek engel olsa olsa birbirimize karşı önyargılarımızdır. Bu önyargılar elbette yapıcı adımlarla kırılacaktır. Kavgadan ve düşmanlıktan beslenen terör örgütleri, milletimizin kucaklaşması ve gücünü hukuktan alan devletimizin kararlılığı sayesinde kahredilecektir. Kullandığımız milli kelimesinden, milli birlik ve beraberlik için yaptığımız çalışma ve söylemlerimizden rahatsızlık duyanların tepkileri, göğsümüzde birer madalyadır.”

‘TERÖRLE MÜCADELE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİDİR’

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise Feyzioğlu’nun hem akademik hem de avukatlık yönüyle Türkiye’nin değerli bir hukuk insanı olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Her vatandaş, Türkiye’de terörle mücadele konusunda söz söyleme hakkına sahiptir. Çünkü terörle mücadele esasında bir insan hakkı mücadelesidir. Bunun bir avukatın söylemesi, bir barolar birliği başkanının söylemesi de en doğrusudur, bu konuda bizler de bu açıklamaların yanındayız. Terör örgütlerine karşı verilen mücadele bir temel haktır, özgürlük mücadelesidir, insan hakkı mücadelesidir.”

‘YARGI REFORMU STRATEJİ BELGESİ DÜZENLEMESİNDE SONA GELİNDİ’ 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde sona gelindiğini belirterek, bu süreçte ‘güven veren adalet’ yaklaşımıyla toplumun her kesimiyle diyalog içinde olduklarını söyledi. Avukatların mesleki yeterliliğinin arttırılması ve özlük haklarının daha da iyileştirilmesi için yapılması gerekenleri masaya yatırdıklarını ifade eden Gül, şöyle konuştu:

“Özellikle avukatların yargının temel unsuru olduğundan yola çıkarak niteliğinin arttırılmasını çok önemsiyoruz. Bu nedenle önümüzdeki dönemde belgede de yer alacak konu avukatlık mesleğine giriş için bir sınavın getirilmesi. Avukatlar, şu anda hukuk fakültesinden mezun olunca avukatlık mesleğine başlayabiliyorlar; ama bizim ortaya koyacağımız vizyonla artık avukat olabilmek için bir sınava tabi olmak ve o sınavı kazandıktan sonra staj ve diğer aşamaları tamamlamak durumunda.”

‘SANDIĞA TÜM SİYASİ PARTİLER SAHİP ÇIKACAKTIR’

Türkiye’deki tüm seçimlerin hukuk çerçevesinde gerçekleştiğini vurgulayan Gül, “31 Mart seçimleri, tüm siyasi partilerin sandık başında bulundukları, itiraz etme hakkının olduğu bir seçim olacak. Burada spekülasyonlara asla milletimizin itibar etmemesini ifade etmek isterim. Her seçimde ‘şu oldu’, ‘bu oldu’, ‘ölüler yazıldı’ deniliyor. Onlar için zaten itiraz süreci var ve seçmen listeleri güncelleniyor. Bu konuda suç işleyenler de ağır bir şekilde cezalandırılıyor. Milletimiz müsterih olsun. Sandık demokrasinin namusudur. Bu namusa tüm siyasi partiler elbette sahip çıkacaktır” dedi.

‘TÜRKİYE, KAŞIKÇI CİNAYETİNİN ÖRTBAS EDİLMESİNİ ÖNLEMİŞTİR’

Basın mensuplarını sorusu üzerine Birleşmiş Milletler’in (BM) Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili raporunu değerlendiren Bakan Gül, Türkiye’nin bu cinayetle ilgili yaptığı adli ve idari işlemleri BM raportörü ile paylaştıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Türkiye’nin ortaya koyduğu tüm çabaları takdirle karşıladıklarını ifade ettiler. Şunu tekrar söylemek gerekir ki Türkiye bu cinayetin örtbas edilmesini önlemiştir. Türkiye hem adli hem idari kapasitesini sonuna kadar kullanarak bir insan hakkı ihlaline, bir yaşam hakkı ihlaline karşı gerçeğin ortaya çıkması için büyük bir gayret göstermiş, büyük bir başarı ortaya koymuştur. Bu cinayetin üzerinin örtülmesi ya da bu cinayetin başkalarının üzerine atılması amaçlanıyordu; ama Türkiye tüm bu çabaları, tüm bu niyetleri açık etmiştir, ortaya çıkarmıştır. Suudi Arabistan’ın işbirliğine kapalı olması elbette olayın tüm yönleriyle aydınlatılmasını önlemektedir. Umarım bu rapor uluslararası kamuoyunun farkındalığını daha da artıracaktır ve tüm faillerinin azmettirenlerin ortaya çıkmasına katkı sağlayacaktır. Biz elimizdeki tüm bilgileri paylaşmaya hazır olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha ifade etmek isterim.”

‘SORUŞTURMA TİTİZLİKLE SÜRDÜRÜLÜYOR’

Bakan Gül, İstanbul Kartal’da çöken binayla ilgili ise İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını belirterek, “Soruşturma titizlikle sürdürülmektedir. Olayın ne şekilde gerçekleştiği ile ilgili tüm çalışmalar yapılıyor. Bu arada enkaz kaldırma çalışmaları da sürüyor. Hem o çalışmaları da engellememek adına hem de soruşturmanın gerçek anlamıyla ortaya çıkması için büyük bir çaba ortaya konuluyor. Ama şunu açıkça söylemek lazım, orada hiçbir şekilde enkaz bu işin üstünü örtemeyecektir. Kim sorumluysa, bu olayın ortaya çıkmasına kim sebep olduysa milletimiz müsterih olsun. Savcılığımız titizlikle soruşturmayı sürdürmektedir. İhmali olan varsa bunlar soruşturma sonucunda ortaya çıkacaktır” dedi. (ANKARA-DHA)

SIRADAKİ HABER