Hayvan hakları için Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu

TBMM Genel Kurulunda, 5 parti grubunun ortak önergesiyle hayvanlara uygulanan şiddet ve kötü muamele olaylarının incelenerek, bu olayların önlenmesi için alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu.

© TBMM
Hayvan hakları için Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu

TBMM Genel Kurulu'nda, 5 parti grubunun ortak önergesiyle hayvanlara uygulanan şiddet ve kötü muamele olaylarının incelenerek, bu olayların önlenmesi için alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu. 

AKP, CHP, İYİ Parti, MHP ve HDP gruplarının, birleştirilerek görüşülen Meclis araştırma önergeleri üzerinde İYİ Parti Grubu adına söz alan Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Mecliste böyle bir ortak görüşün sağlanması dolayısıyla mutluluğunu dile getirdi. 

Yürürlükte olan Hayvanları Koruma Kanunu'nun isminin yeterli ve doğru olmadığını söyleyen Yaşar, söz konusu kanunun adının Hayvan Hakları Kanunu olarak değiştirilmesini istedi. 

Mevcut kanun hükümlerinin hayvan hakları konusunda etkisiz kaldığını dile getiren Yaşar, "Failin işlediği suçtan, idari para cezasıyla 'kabahat' adı altında kurtulması, maddi imkanları yeterli kişilerin hayvanlara diledikleri ölçüde ve oranda eziyet edebilecekleri izlenimi yaratmaktadır." diye konuştu. 

Hayvanları Koruma Kanunu'nun, hayvanlara mal ya da eşya olarak bakılması anlayışını gözetmemesi gerektiğine dikkati çeken Yaşar, hayvanları yakan, zehirleyen, hayvanlara işkence ve tecavüz eden kişilere yaptırım olarak para cezası uygulamanın, kamu vicdanına aykırı olduğunu belirtti. 

"HAYVANLARA KÖTÜ MUAMELE ETME HAKKIMIZ YOK

"MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, hayvan haklarıyla ilgili yasal düzenleme yapılması gerektiğini belirtti. 

Hayvanlara eziyet etmenin, kötü muamelede bulunmanın, hayvanları öldürmenin insanlığa yakışmayan davranış kalıpları olduğunu söyleyen Aycan, "İnançlarımıza göre hayvanlar, insanların emrine verilmiş olsa bile hayvanlara kötü muamele etme hakkımız yok." dedi. 

Aycan, doğal denge açısından da hayvanlara ihtiyaç olduğuna işaret ederek, "Hayvanlar olmasa belki dünya bu haliyle olmayacak veya başka sorunlar ortaya çıkacaktır. İnsanla hayvanın yaşantısı son derece ortaktır. Birlikte yaşıyoruz. Bazen can yoldaşımız oluyor, bazen hizmetimizde oluyorlar ve aslında yalnızlığımızı paylaştığımız durumlar da var." ifadesini kullandı. 

AKP Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, "Elbisesinin eteğinin üzerinde uyuyan kedisi Müezza'yı uyandırmamak için elbisesini kesip kalkan bir Peygamberin ümmeti olarak, göç yolunda güçsüz düşen leylekler için dünyadaki ilk hayvan hastanesi olan Gurabahane-i Laklakan'ı Bursa'da açan bir medeniyetin varisleri olarak hayvan haklarına bakışımız ziyadesiyle ileridedir." dedi. 

Türkiye'de, sokak hayvanlarının refahının bozulması ve karşılaşılan sorunların ortaya çıkmasının pek çok nedeni olduğunu dile getiren Kılıç, Hayvanları Koruma Kanunu'nun, AKP iktidarı tarafından sokak hayvanlarının rehabilitasyonu amacıyla 2004'te yürürlüğe girdiğini hatırlattı. 

Bu konuda yerel yönetimlerin uyguladığı güzel örnekler bulunduğunu ancak bunların yeterli olmadığını belirten Kılıç, "Bu konularla ilgili 2009-2018 yılları arasında 61 yerel yönetime, 31,5 milyon lira mali destek sağlanmıştır. Aynı şekilde yerel yönetimler tarafından 2004-2018 yılları arasında 1 milyon 352 bin sahipsiz hayvan aşılanmış, 1 milyon 79 bin hayvan kısırlaştırılmış, 315 bin 500 hayvan bakım evlerinden bizatihi sahiplendirilmiştir." açıklamasında bulundu. 

Genel Kurulda konuşmaların ardından yapılan oylamada, 5 parti grubunun ortak önergesiyle hayvanlara uygulanan şiddet ve kötü muamele olaylarının incelenerek, bu olayların önlenmesi için alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu. 

Komisyon 12 üyeden oluşacak, gerektiğinde Ankara dışında da görev yapabilecek. 

TBMM Başkanvekili Levent Gök de komisyonun kurulmasına destek veren siyasi parti gruplarına teşekkür etti. 

SIRADAKİ HABER