HDP merkezine saldırının üstünden saatler geçti, İçişler Bakanı Soylu’dan ses yok

HDP’nin İzmir’deki merkezine silahlı saldırı düzenlenip bir çalışanın öldürülmesinin üstünden yaklaşık 22 saat geçmesine rağmen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan henüz bir açıklama gelmedi.

© AA
HDP merkezine saldırının üstünden saatler geçti, İçişler Bakanı Soylu’dan ses yok

Onur Gencer adlı saldırgan, dün saat 11:00 civarında Konak’taki bir işhanında bulunan HDP merkezini ateşe verip kurşun yağdırmış, Deniz Poyraz adlı çalışanı da öldürmüştü. Valilik eski sağlık çalışanı Gencer’i binanın çatısında yakalamıştı. Saldırganın sosyal medya profilinde ‘bozkurt’ işareti yaparken, silah kullanmış halde ve poligonda atış taliminde çekilmiş fotoğraflar ve Suriye’de ‘görev’e gittiğine dair ifadeler bulunuyor.

AKP kanadından ilk açıklama parti sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi: “Saldırıyı ve cinayeti lanetliyoruz. Türkiye, huzur ve güvenliğini bozmaya çalışan provokasyonlara asla fırsat vermeyecektir. Güvenlik güçlerimiz ve yargı teşkilatı hadiseyi tüm boyutlarıyla açığa çıkaracaktır.”

Hükümet kanadındansa ilk olarak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ses verdi: “Saldırıyı ve cinayeti lanetliyorum. Provokasyonların hedefi karanlıktır, huzursuzluk ve güvensizliktir. Hukuk bu karanlığa asla geçit vermeyecek, olay tüm yönleriyle aydınlatılacaktır.”

SOYLU SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

Dün saldırıdan sonra ‘107’nci Dönem Kaymakamlık Kursu Kura Töreni’nde konuşan İçişleri Bakanı Soylu konuya değinmedi. Soylu halen bir açıklama yapmış değil.

SIRADAKİ HABER