HDP vekillerinin 'Leyla Güven' yürüyüşüne izin verilmiyor

HDP'nin "100. Gününde Leyla'ya, Tecridi Kırmaya" sloganıyla 15 kentten başlattığı yürüyüşlerde yer alan milletvekillerinin valiliğin aldığı yasak kararı doğrultusunda DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in evinin önüne yürümelerine izin verilmedi.

DHA
HDP vekillerinin 'Leyla Güven' yürüyüşüne izin verilmiyor

100 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek için bölgedeki 15 farklı kentten Diyarbakır’a doğru yürüyüşe geçen HDP milletvekilleri kente ulaştı.

“100. Gününde Leyla’ya, Tecridi Kırmaya” sloganıyla Hakkari, Van, Kars, Iğdır, Bitlis, Ağrı, Muş, Şırnak, Mardin, Siirt, Batman, Dersim, Bingöl, Antep ve Urfa kentleri olmak üzere 7 ayrı koldan başlatılan yürüyüşlerde HDP milletvekilleri Hasan Özgüneş, Nuran İmir, Hüseyin Kaçmaz, Ebru Günay, Pero Dündar, Tuma Çelik, Sıddık Taş, Feleknas Uca, Ayşe Acar Başaran, Necdet İpekyüz, Saliha Aydeniz, Sait Dede, Habib Eksik, Muazzez Orhan, Murat Sarısaç, Tayyip Temel, Abdullah Koç, Dilan Dirayet Taşdemir, Şevin Coşkun, Mensur İşık, Erdal Aydemir, Kemal Bülbül, Alican Önlü, Mahmut Toğrul, Ayşe Sürücü ve Nusrettin Maçin yer aldı.

GÜVEN’İN EVİNE ÇIKAN YOLLAR KAPATILDI

MA’da yer alan habere göre, Güven’in evinin önünde yapılacak açıklama ile sonlandırılması planlanan yürüyüş öncesi Leyla Güven’in merkez Bağlar ilçesinde bulunan evine giden yollar, dün akşam saatlerinde bariyerle kapatıldı. Yine milletvekillerinin partililerce karşılandığı 500 Evler, Alay, Elazığ 75’inci Yol Kavşağı ile Kayapınar ilçesindeki özel bir hastanenin önü de polis tarafından ablukaya alındı.

Leyla Güven’in evine doğru yürümeye hazırlandıkları sırada HDP’lilerin yanına gelen polis amirleri, Diyarbakır Valiliği’nin aldığı karar doğrultusunda yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirtti. HDP Muş Milletvekili Mensur Işık, polis amirine yürüyüşün yasal olarak engellenemeyeceğini, engellenmesi halinde anayasal suç işleneceği yanıtı verdi. Yaşanan tartışmalar üzerine polis yetkilileri Leyla Güven’in evine ancak araçlarla gidilmesi durumunda izin vereceklerini söyledi.

Diyarbakır Valiliği de yaptığı açıklama ile HDP’nin düzenlediği yürüyüşün yasaklandığını duyurdu. Açıklamada, “sivil vatandaşların zarar görmemesi” gerekçesiyle kent genelinde güvenlik önlemlerinin artırıldığı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Güven, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin müdahalesini eleştirdiği için 22 Ocak 2018’de evine yapılan baskınla gözaltına alınarak, 9 günlük gözaltının ardından 31 Ocak’ta çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Nisan 2018’in sonlarında hazırlanan iddianamede, Güven için “silahlı örgüt kurmak ve yönetmek”, “örgüt propagandası yapmak” ve “2911 sayılı Yasa’ya muhalefet” iddialarından hapis cezası istendi. Cezaevindeyken 24 Haziran seçimlerinde HDP’den Hakkari milletvekilliğine seçilen Güven’in, dokunulmazlık kapsamında yargılamasının durdurulması ve tahliye edilmesi yönündeki talepler ise reddedildi. Güven, SEGBİS üzerinden 8 Kasım 2018’de bağlandığı Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, açlık grevini başlattığını duyurmasının ardından görülen duruşmalara katılmadı.

Güven’in, avukatları 25 Ocak’taki duruşmaya protesto amaçlı katılmadığı ve her hangi bir tahliye talebi olmamasına rağmen mahkeme heyeti, tahliye kararı verdi.  Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nden ambulansla Bağlar Bağcılar mahallesindeki evine götürülen Güven, açlık grevini burada sürdürmeye başladı. Güven’in tutuklu bulunduğu dönemde, baş gösteren sağlık sorunları evinde götürüldüğü dönemde, açlık grevinde geçirdiği zamanın ilerlemesi nedeniyle şiddetlenerek devam etti. Güven, önceki gün kusma ve göğüs sıkışması, nefes alıp vermede zorlanma ve aşırı dikkat dağınıklığı nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Bilincinin geçici olarak kapanmasıyla hastaneye kaldırılan Güven, kendine geldiğinde ise kendisine yönelik tıbbi müdahaleyi reddetti. Güven, müdahaleyi reddetmesinin ardından tekrar evine götürüldü.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2019, 10:46
SIRADAKİ HABER