HDP vekillerinin yürüyüşüne polis engeli

HDP Milletvekilleri'nin Taksim'de 'tecrite karşı' yürüyüş eylemine polis izin vermeyeceğini belirtti. Milletvekilleri ve polisler arasındaki konuşma devam ediyor.

© MA
HDP vekillerinin yürüyüşüne polis engeli

HDP Milletvekilleri’nin İstiklâl Caddesi’nde ‘tecrite karşı’ yürüyüş yapacağını duyurması üzerine çok sayıda sivil polis caddeyi kapattı. Taxim Hill Otel’in karşısına ve İstiklal Caddesi’nin girişindeki Taksim Caddesi’nin başlangıcına da TOMA ve polis yerleştirildi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile milletvekillerinin, 96 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’e destek amacıyla Taksim Meydanı’ndan Galatasaray’a yapacağı yürüyüşe polis engel olmak istiyor.

Yürüyüş öncesi Taksim Hill Otel’de bir araya gelen HDP’liler, ardından üzerlerinde “Tecrit kalksın, Leyla yaşasın” yazılı önlüklerle yürüyüşlerine başlamak üzere dışarı çıktı. Ancak otelin girişi polisler tarafından kapatıldı.

HDP’nin Meclis Başkanvekili ve Mardin Milletvekili Mithat Sancar ise, anayasal hakları kapsamında yürümek istediklerini dile getirdi.

İstiklal Caddesi’nde yürüyüşlerine izin verilmeyen HDP’liler,  caddenin ters istikametinde AKM yönüne doğru yürümeye başladı. Polis tarafından yapılan anosta yürüyüşün kanunsuz olduğu belirtilerek, HDP’lilerden dağılmaları istendi.

‘SİZİ YÜRÜTEN ADAM DEĞİLDİR’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün yaptığı açıklamada, “Şimdi ‘Apo’ içeride diye, güya milletvekilleri yürüyüş yapacaklarmış sağda solda. Sizi yürüten adam değildir” açıklamalarında bulunmuştu. (Kaynak: MA)

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 10:35
SIRADAKİ HABER