HDP’li Gülser Yıldırım hakkında 18 yıl hapis istendi

Tutuklu HDP eski Milletvekili Gülser Yıldırım hakkında, yapmış olduğu konuşmalar gerekçe gösterilerek 18 yıl 3 aya varan hapis cezası istendi.

© TBMM
HDP’li Gülser Yıldırım hakkında 18 yıl hapis istendi

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem milletvekillerinden olan tutuklu Gülser Yıldırım hakkında, 2012 ila 2016 yılları arasında yapmış olduğu konuşmalardan kaynaklı hazırlanan 8 fezlekeye ilişkin açılan davanın 10’uncu duruşması görüldü. Yıldırım, tutuksuz yargılandığı davanın Mardin 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasına Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi’ni (SEGBİS) reddettiği için katılmadı. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada Yıldırım’ın avukatları hazır bulundu.
 
7 FEZLEKEDEN CEZA İSTENDİ

Duruşmada esas hakkında mütalaasını veren iddia makamı, suçlamaya konu fezlekelerden birinin tefrik edilmesi nedeniyle mütalaaya konu edilmediğini belirterek, 1, 3, 4, 5, 6 ve 7 numaralı fezlekelerde bahsi geçen konuşmaların kürsü dokunulmazlığını içermediğini savundu. İddia makamı, 1, 2, 3, 5 ve 6 numaralı fezlekelerden Yıldırım’ın ‘zincirleme örgüt propagandası’ iddiası ile cezalandırılmasını istedi. Ayrıca, 3 ve 7 numaralı fezlekelerden de ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ iddiası ile Yıldırım’ın cezalandırılması istendi.

İddia makamı, Yıldırım’ın üzerine atılı ‘suçu ve suçluyu övmek’ iddiasından beraatını istedi. Yine, Yıldırım’ın 2012 yılında Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde iken kaleme aldığı bir mektup nedeniyle hazırlanan 4 numaralı fezlekeye ilişkin de beraat verilmesi talep edildi. İddia makamı toplamda, Yıldırım hakkında 18 yıl 3 aya kadar hapis cezası verilmesini talep etti.

İddia makamının mütalaasının ardından Yıldırım’ın avukatlarından Erdal Kuzu, müvekkilinin yapmış olduğu konuşmaları siyasetçi kimliği ile yaptığını ifade etti. “Bu konuşmaları HDP’li bir siyasetçi değil de AKP’li bir siyasetçi yapmış olsaydı yargılanmayacaktı” diyen Kuzu, ayrımcılık yapıldığını kaydetti.

KARAR DURUŞMASINDA MAHKEMEYE GETİRİLECEK

Mahkeme heyeti ise, Yıldırım’ın bir sonraki duruşma mahkeme salonunda hazır edilmesi için tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevine yazı yazılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 4 Mart tarihine ertelendi. (Kaynak: MA)

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 16:23
SIRADAKİ HABER