Hukuk ve iktisat mezunları zabıta olmak için yarışacak

ABB'nin 250 zabıta memuru alımı için, hakim-savcı, vali veya kaymakam olmak için dirsek çürüten siyasal bilgiler ve hukuk fakültesi mezunu gençler, zabıta olmak için yarışacak.

© DHA
Hukuk ve iktisat mezunları zabıta olmak için yarışacak

Çığ gibi büyüyen diplomalı işsizliğin ulaştığı nokta Türkiye’nin gündemindeki en önemli sorunlardan biri olmaya devam ediyor. Hakim, savcı, kaymakam olmak için 4 yıllık fakülteleri bitiren gençler, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) 250 kişilik zabıta kadrosuna başvuru yapmak için uzun kuyruklar oluşturdu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, KPSS puanına göre alım yapacağı 250 zabıta memuru için başvuruları almaya başladı. Hakim-savcı-vali ve kaymakam olmak için dirsek çürüten siyasal bilgiler ve hukuk fakültesi mezunu gençler zabıta olmak için yarışacak.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre Atatürk Spor ve Sergi Sarayı'na giderek bizzat başvuruda bulunan gençlerde, ataması yapılacak 150 zabıta memur adayı için üniversitelerin 4 yıllık hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme veya iktisadi ve idari bilimler fakültelerinin lisans programlarının birinden mezun olma şartı aranıyor. 70 aday ise üniversitelerin mahalli idareler veya yerel yönetimler ön lisans programlarından mezun olanlar arasından seçilecek. 20 aday da çevre, çevre sağlığı, çevre koruma gibi ön lisans bölümleri mezunları arasından alınacak. 10 aday ise gıda teknolojisi ve gıda teknikerliği bölümlerinden mezun olanlar arasından seçilecek.

Adaylardan lisans mezunları için KPSS'den en az 70, ön lisans mezunları için de en az 65 puan alma şartı da bulunuyor. ABB, boş kadro sayısının beş katı oranında adayı yani 1250 kişiyi mülakata çağıracak.
KAMUDA İSTİHDAM ZOR

Yılda 1000 kişi mezun veren bazı bölümlerin kamudaki istihdamı 10'u bile bulmuyor. Bazı bölümlerden kamuya birkaç yılda 5-10 kişi alınıyor, bazı bölümlerden mezun olanlar hiç alınmıyor.

LİSAND, YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA MEZUNU İŞSİZLER ORDUSU…

İŞKUR'un istatistiklerine göre ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora mezunu olup iş bekleyen üniversite mezunu sayısı 766 bin 674. İş arama umudunu yitiren üniversite mezunu gençler bu listede yer almıyor. İŞKUR' a kayıtlı işsizlerin; 767'si doktora mezunu işsiz. Kayıtlı işsizlerin 417 bin 890'ı lisans mezunu, 17 bin 688'i yüksek lisans mezunu ve 330 bin 331'i ise ön lisans mezunu

SIRADAKİ HABER