Kadir Şeker: Boğazıma yapıştı, nefesim kesildi

Konya'da şiddet gördüğünü düşündüğü kadına yardım etmek isterken yaşanan arbedede Özgür Duran'ı öldürmekle suçlanan Kadir Şeker hakim karşısına çıktı. Şeker, "Yüzüme sürekli yumruk attı. Boğazıma yapıştı, nefesim kesildi. Öleceğimi sandım. 'Belki bıçağın açılma sesini duyar ve beni bırakır' diye cebimdeki bıçağı çıkardım ama bırakmadı ve yere düştük Yaralandığını fark etmedim" dedi. Mahkeme tutukluluk halinin devamına karar verdi. Kadın Meclisleri üyeleri, Kadir Şeker'in serbest bırakılmasını talep etti.

© AA
Kadir Şeker: Boğazıma yapıştı, nefesim kesildi

Konya’da 5 Şubat’ta, şiddet gören Ayşe D.’ye yardım etmek isterken çıkan kavgada Özgür Duran’ın ölümüne yol açan Kadir Şeker Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci kez hakim karşısına çıktı. Duruşmadan önce adliye önünde gösteri yapan Kadın Meclisleri üyesi kadınlar, ‘haksız tahrik altında kasten öldürme’ suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istenen Kadir Şeker’in serbest bırakılmasını istedi.

Basın açıklamasında konuşan Konya Kadın Meclisi Üyesi Ezgi Çetinkaya, “Her gün başka bir adliyede öldürülen kadınların faillerine indirimler verilmesin diye ayaktayız. ‘Kadınlar için adalet istiyoruz’ diyerek mahkeme salonlarındayız. Bugün ise burada kadına şiddete ses çıkaran Kadir Şeker için adalet istiyoruz. Kadir birini öldürmek için değil, bir kadını yaşatmak için oraya koştu. Kadir Şeker asla yalnız yürümeyecek, Kadir Şeker için adalet istiyoruz” dedi.

Eyleme katılan  CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer ise şöyle konuştu: “Kadınlar her gün sokakta, evinde, evinin önünde öldürülüyor. Bizler, Emine Bulut’un öldürüldüğü görüntülerini izlediğimizde, toplumun ne kadar duyarsız, ne kadar şiddete müdahale etmediğinden şikayetçi olmuştuk. Eğer o gün Emine Bulut’a müdahale edilseydi belki bugün hayatta olacaktı. İşte Kadir bu duyarsızlığını kaybetmediği için, tek bir kadın daha erkekler tarafından öldürülmesin diye vicdanıyla olaya müdahale etti. Ama bugün maalesef Kadir’in yargılanmasını konuşuyoruz. Dava bugün bir emsal teşkil edecek. Kadir bugün ceza alırsa bundan sonra kadına şiddet uygulandığında hiç kimse karışmayacak. Herkes kabuğuna çekilecek ve bu görüntüleri seyredecek. Biz de bugün bütün kadın cinayetleri davalarını takip ettiğimiz gibi Kadir Şeker için de adalet istiyoruz.”

‘BİR KADININ AĞLAMA SESİNİ DUYDUM’

3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Şeker, Özgür Duran’ın anne ve babası, taraf avukatları ve tanıklar katıldı. Sanık Şeker, daha önce verdiği ifadelerini tekrarladı, öldürme kastıyla hareket etmediğini savundu.

Teyzesinin evine gittiği sırada parktan tartışma sesleri duyduğunu anlatan Şeker, “Bir kadının ağlama sesini duydum. ‘Tamam, yeter’ diyordu. Kadının ağlamasına dayanamadım yanlarına gittim. Şahsı uyarınca sinirlendi ve bana küfretmeye başladı. ‘Karım değil mi sana ne’ dedi. ‘Karınsa neden ağlatıyorsun’ dedim. Kadın da ‘Hadi git ablam, o benim eşim’ deyince arkamı dönüp uzaklaştım. 15 metre kadar uzaklaşmıştım ama şahıs küfretmeye devam etti. En son anneme küfür etti, ‘Seni bulacağım’ dedi. Arkamı dönüp ‘Bulamazsın’ dedim, saldırdı” diye konuştu.

Daha önce bir kavga olayına karışmadığını ve olay günü de kavga etme niyeti taşımadığını belirten Şeker, “Bana saldırınca karşılık veremedim. Yüzüme sürekli yumruk attı. Boğazıma yapıştı, nefesim kesildi. Öleceğimi sandım. ‘Belki bıçağın açılma sesini duyar ve beni bırakır’ diye cebimdeki bıçağı çıkardım ama bırakmadı ve yere düştük. sonra kalkıp arkama bakmadan uzaklaştım. Yaralandığını fark etmemiştim” dedi.

Olay nedeniyle pişman olduğunu dile getiren Şeker, “Ben böyle olmasını istemiyordum. Evime gitmek istiyordum ama bırakmadı. Ben sadece kadının iyi olduğundan emin olmak istemiştim. Üzgünüm. Arkadaşlarım üniversiteye gidecek, ben hala cezaevindeyim” diye konuştu.

Duruşmada olayın yaşandığı parkın yanındaki binada oturan Meryem Ö. tanık olarak dinlendi.  Mutfakta olduğu sırada dışarıdan gelen sesler üzerine pencereden parka baktığını söyleyen Meryem Ö, “Kadir Şeker olayı görünce geldi ve küfür etmedi. Ölen adam alkollü hırçın ve öfkeli gibiydi” dedi.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 16 Eylül’e erteledi. (AA/MA)

SIRADAKİ HABER