Kulis: 'Yavaş' bakanlar gidecek, bazı bakanlıklar bölünecek

Erdoğan'ın talimatıyla Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın bir çalışma yaptığı, bakanlıkların tek tek mercek altına alınarak ayrı ayrı raporlar hazırlandığı iddia edildi.

© AA
Kulis: 'Yavaş' bakanlar gidecek, bazı bakanlıklar bölünecek

Kabine değişikliği beklentisi siyasi kulisleri yeniden hareketlendirirken, uzun zamandır beklenen kabine değişikliğine artık kesin gözüyle bakıldığı iddia edildi.

AKP’de uzun zamandır beklenen kabine değişikliği konusunda gözler Recep Tayyip Erdoğan’a çevrilmiş durumda. Bugüne kadar kabine revizyonu söylentilerine net bir şekilde karşı çıkılan “Bakanlar göreve yeni geldiler değişiklik için erken” değerlendirmesinin yapıldığı AKP’de de artık yakın zamanda bir kabine değişikliği gerçekleştirileceğinin dile getirildiği iddia edildi. Kabine değişikliği bekleyenlerin gerekçelerini birkaç başlığa dayandırdığı aktarıldı.

‘FUAT OKTAY RAPOR HAZIRLADI, BAKANLIKLAR MERCEK ALTINA ALINDI’

Dünya gazetesinden Canan Sakarya’nın kulis haberine gore Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Erdoğan’ın talimatıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinden sonra sistemin nasıl işlediği, aksayan yönlerinin bulunup bulunmadığı konusunda bir çalışma yaptı. Bu çalışma milletvekilleri, bürokratlar, sivil toplum kuruluşları olmak üzere pek çok kurumun görüşüne başvurularak gerçekleştirildi.

Bu kapsamda Bakanlıklar da tek tek mercek altına alındı ve ayrı ayrı raporlar hazırlandı. Bazı bakanlıkların bölüneceği ve bu sürecin artık uzatılmayacağı yeni bakanlıkların kurulması, bazı bakanların görevden alınması, bazı bakanlıklarda ise kaydırmalar yapılması şeklindeki bir revizyonunun en kısa sürede gerçekleştirileceği iddia edildi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tek çatı altında toplanarak Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı birleştirilerek Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı oldu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı birleştirilerek Ticaret Bakanlığı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı birleştirilerek Tarım ve Orman Bakanlığı; Dışişleri Bakanlığı ile Avrupa Birliği Bakanlığı da birleştirilerek yine Dışişleri Bakanlığı yapılmıştı.

‘TURİZM VE AİLE BAKANLIĞI BÖLÜNEBİLİR’

Gelinen noktada bazı bakanlıkların iş yükünün çok arttığı ve bölüneceği iddia edildi. Bu bakanlıkların başında Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’nın geldiği belirtildi. Aile ve çalışma hayatının iki ayrı bakanlık çatısında toplanmasının beklendiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da ayrılacağı, yatırımlar konusunda ayrı bir bakanlığın kurulabileceği ileri sürüldü. Cumhurbaşkanı yardımcısı sayının da artması beklenirken, cumhurbaşkanı yardımcılığı için Binali Yıldırım’ın adı uzun zamandır kulislerde konuşuluyor.

‘YAVAŞ BAKANLAR GİDECEK’

Coronavirus sürecinin Erdoğan’ın bakanların performansını bir kez daha test etme fırsatı yarattığı ‘bu süreçte yavaş kalan” bakanlarda değişikliğe gidebileceği yorumları da yapılıyor. Erdoğan, kabine üyeleriyle Corona salgını sürecinde telekonferans yöntemiyle sık sık bir araya geldi. Bu süreçte Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan Erdoğan tarafından görevden alınmıştı. Cumhurbaşkanı’nın çok fazla gecikmeden haziran ya da temmuz ayında kabinede değişikliğe gidebileceği konuşuluyor. AKP’den bazı kaynakların Erdoğan’ın Okluk Koyuna çekilip burada bir süre çalıştıktan sonra revizyonu yapabileceğini iddia ediyor.

‘MİLLETVEKİLİ BAKAN OLAMAYACAK’

Kabinede yapılacak değişiklikte milletvekillerinden kabineye transfer olmayacağı belirtiliyor. AKP’nin Meclis’teki sandalye sayısını azaltmak istemediği belirtildi. Çünkü yeni sistemde bakan olan milletvekillerinin milletvekilliği sona eriyor. AKP’nin Meclis’te 291 vekili bulunuyor.

SIRADAKİ HABER