MSB: Türkiye'nin endişelerinin giderilmesi konuşunda anlayış birliği var

Milli Savunma Bakanı Akar, Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile görüştü. Suriye'deki gelişmelerin ele alındığı toplantıdan sonra Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamada "Münbiç ve Fırat’ın doğusundaki durum ile ilgili olarak, Türkiye’nin PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerinden kaynaklanan güvenlik kaygılarının giderilmesi konusunda karşılıklı anlayış birliği içinde olunduğu görülmüş" denildi.

© DHA
MSB: Türkiye'nin endişelerinin giderilmesi konuşunda anlayış birliği var

 Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın davetlisi olarak Ankara’ya geldi. Şoygu, Milli Savunma Bakanlığı’nda törenle karşılandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Toplantının açılışında konuşan Akar, “dostumuz” şeklinde hitap ettiği Şoygu’yu ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Bakan Akar, “Hem bölgedeki barış ve istikrarın temin ve idamesi, ateşkesin sağlanması hem de ülkelerimizin hak ve menfaatlerinin korunup kollanması, güvenliğin sağlanması için Rusya ile her seviyede çeşitli temaslarımız olmakta” dedi.
 
Moskova’da gerçekleştirilen heyetler arası toplantının devamı olarak konuk heyetin Ankara’ya geldiğini kaydeden Akar, “Bugün yapacağımız görüşmeler bir anlamda 14 Şubat’ta Soçi’de yapılacak başkanlar arası çalışmanın da bir ön hazırlığı olacaktır. Yaptığımız bu çalışmaların çok değerli olduğuna inanıyorum, bölgenin barış ve istikrarına önemli katkılar sağlayacağını değerlendiriyorum. Bunun daha da ötesinde dünya barışına da gerçekten katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

ŞOYGU: MUTABAKATA VARACAĞIMIZI UMUYORUM

Rusya Savunma Bakanı Şoygu ise gösterdiği ev sahipliği dolayısıyla “değerli dostum” diye bahsettiği Akar’a teşekkür etti. Şoygu, “Önemli konuları, özellikle Suriye bağlamındaki konuları burada görüşebileceğimize inanıyorum. Soçi’de devlet başkanlarımızın bir araya geleceği, görüşeceği konuların ön çalışmalarını burada tamamlayacağımıza inanıyorum” dedi.

İki ülkeden uzmanlarımız 31 Ocak ve 2 Şubat arasında çalışmalar yaptığını hatırlatan Şoygu, “Kilit konulardaki hususlarda mutabakat sağlamayı başardılar. Özellikle İdlib ve Fırat’ın doğusuyla ilgili konuların üzerinde çalışma yaptılar. Bugün burada yapacağımız çalışma kapsamında ana hatlarıyla başlıca konular üzerinde mutabakata varacağımızı umuyorum” ifadelerini kullandı.

Heyetler arası toplantının ardından sürdürülen görüşmeye MİT Başkanı Hakan Fidan da katıldı.

MSB: SURİYE’NİN BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGI ÇERÇEVESİNDE TERÖRLE MÜCADELE EDİLECEK

Görüşmenin ardından Milli Savunma Bakanlığı’ndan yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Astana ve Soçi mutabakatları çerçevesinde Suriye’deki son durum değerlendirildiği, 31 Ocak-02 Şubat arasındaki çalışmaların gözden geçirildiği ve Soçi’de 14 Şubat’ta yapılacak zirveye yönelik gerekli koordineler yapıldığı aktarıldı.

“Astana mutabakatı taahhütlerine bağlılık ve kararlılık teyit edildi” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

– “Her türlü provokasyona rağmen barış ve istikrarın sağlanması için İdlib’de istihbarat ve silahlı kuvvetler unsurlarınca sürdürülen işbirliğinin önemi ve devamına vurgu yapılmış,

– Özellikle İdlib’deki Silahtan Arındırılmış Bölge içerisinde emniyetin sağlanmasına yönelik olarak alınabilecek önlemler konusunda görüş alışverişinde bulunulmuş,

– Münbiç ve Fırat’ın doğusundaki durum ile ilgili olarak, Türkiye’nin PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerinden kaynaklanan güvenlik kaygılarının giderilmesi konusunda karşılıklı anlayış birliği içinde olunduğu görülmüş,

– Suriye’nin siyasi birliğine ve toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde terörün her türlüsü ile mücadelede işbirliğinin önemi tekraren vurgulanmıştır.”(AN-DUVAR-DHA)

SIRADAKİ HABER