Nöbetçi noter uygulaması geliyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, nöbetçi noter uygulaması ile ilgili çalışmalara başladıklarını duyurdu. Uygulamayla çalışanlar hafta sonu da işlem yapabilecek.

© AA
Nöbetçi noter uygulaması geliyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, basın mensuplarına yaptığı açıklamada nöbetçi noter uygulamasına başlayacaklarını söyledi. Nöbetçi noter konusunda çeşitli görüşmeler yaptıklarını belirten Bakan Gül, uygulamanın çalışanların işlemlerini hafta sonu yapmalarını sağlayacağını ifade etti.

Nöbetçi noter uygulaması ile ilgili olarak kurumlarla, odalarla, meslek kuruluşlarıyla görüşmelerin sürdüğünü aktaran Gül, şöyle devam etti:

“Çok yakın zamanda nöbetçi noter uygulamasını ülkemizde görmeye başlayacağız. Daha sonra da kapsamını genişleteceğiz. İlk olarak nöbetçi noter uygulamasına cumartesi ve pazarla başlayacağız. Sistemin sağlıklı işlemesini, eksikliklerin tamamlanmasını sağladıktan sonra da hafta içi belli saatlere kadar da uygulamanın kapsamı genişletilebilir. Uygulama başladıktan sonra talebe, ihtiyaca göre kapsamı genişletme, tekrar gözden geçirme mümkün olacaktır. Hafta içi saat 17.00’den sonra nöbetçi noter uygulamasını hedefliyoruz. Memur arkadaşımız işten çıktı, hafta içi noter ihtiyacı var, hafta içi de notere gidebileceği bir düzeni planlıyoruz. Şu anda ilk etapta hafta sonu, cumartesi, pazar için bunun planlamasını yapıyoruz.”

Cumartesi, pazar konusunda büyükşehirlerde, illerde ayrı teknik çalışmalar yaptıklarını ifade eden Bakan Gül, çalışmaların tamamlanmasıyla uygulamanın hayata geçirileceğini dile getirdi. (Kaynak: AA)

SIRADAKİ HABER