Prof. Müftüoğlu son 3 günün verilerini yorumladı: Bu rakamlar can sıkıcı

Hürriyet Gazetesi başyazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, son 3 günün koronavirüs vakalarını değerlendirdiği yazısında "Bu son rakamlar biliniz ki benim gibi iflah olmaz bir iyimseri bile korkutuyorsa işler kesinlikle yolunda değil demektir" ifadelerini kullandı.

© AP
Prof. Müftüoğlu son 3 günün verilerini yorumladı: Bu rakamlar can sıkıcı

Müftüoğlu 'Bu rakamlar can sıkıcı' başlıklı yazısında korona vakalarının tekrar artış göstermesini 'uyarı sinyali' olarak değerlendirdi.

"Virüs her şekilde 'Ben sokaktayım, aranızdayım, beni hafife almayın, mutasyon geçirdiğime falan inanmayın, kısacası beni unutmayın' diyor" ifadelerini kullanan Müftüoğlu, son üç günün veri değişimlerini şöyle sıraladı: 

- Test sayısına oranla günlük yeni vaka sayıları azalmıyor, tersine giderek artıyor.

- Virüsün yaygınlaşmasında en mühim göstergelerden biri sayılan R0 değeri 0.7’lerden yeniden 1’in üzerine çıkmış gözüküyor.

- Yoğun bakımda yatan ve entübe edilen hasta sayılarımızda da artma işaretleri var.

- Günlük yeni vaka sayılarımız bir hafta önce neredeyse 700’lü rakamlara inmişken yeniden 1000’li rakamları gördü.

'İşler kesinlikle yolunda değil'
Müftüoğlu, rakamsal artışlara işaret ederek, "Her haliyle uyarı sinyalleri veren bu rakamsal artışların yeniden nasıl azaltılacağını, önce 500’lerin, sonra 100’lerin altına indirilip neticede nasıl 0’lanacağına kafa patlatıp yeni çözümleri devreye sokmamız gerekiyor. Bu son rakamlar biliniz ki benim gibi iflah olmaz bir iyimseri bile korkutuyorsa işler kesinlikle yolunda değil demektir. Lütfen dikkat! Aman dikkat... Allah aşkına dikkat..." diye yazdı.

SIRADAKİ HABER