Sedat Peker'e soruşturma

'Cumhur İttifakı'na destek ve silahlanma çağrısı yapan Sedat Peker hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" suçlamasıyla soruşturma açıldı.

© Twitter
Sedat Peker'e soruşturma

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, İstanbul'da katıldığı bir açılışta taraftarlarına Cumhur İttifakı'na destek ve silahlanma çağrısı yapmıştı. "Biz bu vatanın delileriyiz, fedaileriyiz" diyen Peker, "Şimdiden seçimlerde YSK'yı tanımadıklarını söylüyorlar, seçim sonucuna göre insanları, partililerini sokaklara dökecekler. Bunun amacı terör örgütleri mensuplarının da o partililerin arasına katılıp ülkeyi yakmaları ve yıkmalarıdır. Polisimiz, askerimiz güçlüdür ancak bu ülkenin evlatları da bu ülkenin sokaklarını koruyacaklar" ifadelerini kullanmıştı.

Silahın iyi insanların elinde bir güvence olduğunu söyleyen Peker, "Bu sebeple imkanı olanlar ruhsatlı silahlar, av tüfekleri alsınlar, mutlaka hazırlıklı olsunlar" demişti. Peker'in bu sözleri başta sosyal medya olmak üzere büyük tepkiye neden olmuş, hakkında suç duyuruları yapılmıştı. 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNANLARA "KUDURUN" DEMİŞTİ

Peker suç duyurusunda bulunanlara bugün sosyal medyadan şu karşılığı vermişti: 

Konuşmam ile ilgili sayın savcılık makamına suç duyurusunda bulunanlar… Boşuna sevinmeyin! Ergenekon sürecinde haksız yere 10 yıl cezaevinde kaldığım için bir avukat kadar bilgiliyim… Suç olan hiçbir şeyi söylemem. Kudurun ulan kudurun..

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açıklamasında şöyle denildi:

"03.02.2019 tarihinde Ataşehir'de gerçekleşen bir açılış esnasında konuşan Sedat Peker’in halka silahlanma çağrısı yaptığına dair bilgi alınması üzerine ilgili konuşma kaydı kolluk marifetiyle temin edilerek incelenmiş ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 160. maddesi uyarınca işin gerçeği araştırılıp yasal gereğine tevessül etmek amacıyla şüpheli hakkında 'Suç İşlemeye Tahrik ve Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etme' suçlarından soruşturma başlatılmıştır." (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER