THY: Boeing 737 Max uçaklarını ticari seferlerden çektik

Yaşanan kazaların ardında THY de, Boeing 737 Max tipi uçakları seferlerden çekme kararı aldı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, "Uçuş emniyeti ve güvenliğimiz birinci önceliğimiz" şeklinde açıklama yaptı.

© AA
THY: Boeing 737 Max uçaklarını ticari seferlerden çektik

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Boeing 737 Max tipi uçakların güvenlik nedeniyle seferlerden çekildiğini açıkladı. Ekşi, “Boeing 737 Max uçaklarında uçuş sırasında ortaya çıkan emniyeti etkileyecek belirsizlik durumu netleşene kadar; uçaklarımız 13 Mart itibariyle ticari seferlerden çekilmiştir” dedi.
 
Etiyopya Havayolları’na ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçaklarının 5 ayda 2 kez düşmesi düşmesi sonrası bu model uçakların kullanımı birçok ülkede askıya alındı. Gelişmelerin ardından Twitter hesabından açıklama yapan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Boeing 737 Max 8 ve Boeing 737 Max 9 tipi uçakların incelemeler netleşinceye kadar seferlerden çekildiğini duyurdu.

Yolcuların seferlerde yaşanabilecek aksaklıkları hoşgörüyle karşılamasını isteyen Ekşi, “737 MAX uçaklarımızın sizin emniyetiniz için seferlerden çekilmesi sebebi ile oluşabilecek aksaklıkları hoşgörü ile karşılamanızı istirham ederiz. Seferleriniz ile ilgili detayları size göndereceğiniz mesajlardan. Web sitemizden ve çağrı merkezlerimizden öğrenebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz 10 Mayıs’ta Etiyopya Havayolları’na ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı, kalkışından 6 dakika sonra düşmüş, 157 kişi hayatını kaybetmişti. 29 Ekim 2018’de ise Lion Air’e ait bir Boeing 737 Max 8, kalkıştan kısa süre irtifa kaybederek Endonezya açıklarında düşmüş ve 189 kişi yaşamını yitirmişti.

Çin Sivil Havacılık Kurumu’ndan yapılan açıklamada, “Her iki kazanın da yeni teslim edilen Boeing 737 Max 8 modeli uçakla yaşanması ve kalkış aşamasında düşmeleri bir derece benzerlik arz ediyor” denilmişti ve uçakların kullanımı yasaklanmıştı.

Uçağın yazılımında sorun olduğu iddiasının ardından Boeing, yazılımı güncelleyeceğini açıklamıştı. (HABER MERKEZİ)Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2019, 17:09
SIRADAKİ HABER