Türk Dışişleri'nden Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan anlaşmaya tepki

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ve Mısır arasındaki deniz yetki anlaşması hakkında açıklama yaptı. İki ülkenin deniz sınırı bulunmadığı belirtilen açıklamada, "sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması Türkiye için yok hükmündedir" ifadeleri kullanıldı.

© AA
Türk Dışişleri'nden Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan anlaşmaya tepki

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ve Mısır’ın imzaladığı deniz yetki alanı anlaşmasına tepki gösterdi.

Bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada, “Yunanistan ile Mısır arasında deniz sınırı bulunmamaktadır. Bugün imzalandığı açıklanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması Türkiye için yok hükmündedir. Bu anlayışımız sahada ve masada ortaya konacaktır. Sözde sınırlandırılan alan, Birleşmiş Milletler’e de bildirilen Türk kıta sahanlığı içinde yer almaktadır” denildi.

Türkiye’nin anlaşmaya konu olan alanda herhangi bir faaliyete izin vermeyeceği belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“2003 yılında GKRY (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) ile imzaladığı anlaşma ile 11.500 km2’den vazgeçen Mısır, Yunanistan’la bugün imzaladığı bu sözde anlaşma ile de, yine deniz yetki alanı kaybına uğramaktadır. Bu anlaşmayla Libya’nın hakları da gaspedilmeye çalışılmaktadır. Türkiye’nin, sözkonusu alanda herhangi bir faaliyete izin vermeyeceği ve Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kıbrıs Türkleri’nin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla savunmaya devam edeceği kuşkusuzdur.”

TIKLAYIN - Mısır ile Yunanistan münhasır ekonomik bölge anlaşması imzaladı

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2020, 18:50
SIRADAKİ HABER