Ziya Selçuk'dan kardeşi ile ilgili açıklama: Satış değil abonelik bedeli

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan kardeşi Oktay Selçuk'un yönetiminde olduğu şirketin devlet okulları ve özel okullara 25.6 milyon liralık satış yaptığı iddiası ile ilgili açıklama geldi.

© AA
Ziya Selçuk'dan kardeşi ile ilgili açıklama: Satış değil abonelik bedeli

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kardeşi Oktay Selçuk'un yönetiminde bulunduğu şirketin okullara satış yaptığını gösteren belgelerle ilgili "2013'den beri süregelen hizmet aboneliği bedeli" dedi.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada "meslek hayatı boyunca sadece akademisyen olarak değil fikir adamı olarak da bir çok sorumluluk aldığını" belirten Selçuk, Milli Eğitim Bakanı olduğunda tek bir şirkette bulunan yüzde 25 hissesinden feragat ettiğini söyledi. Selçuk kardeşinin şirketinin devlet okullarına ve özel okullara 25 milyon liralık satış yaptığı şeklindeki iddiayı üzülerek okuduğunu belirterek, "Çok net ve açık olarak ifade ediyorum: Milli Eğitim Bakanlığı iddia edildiği gibi bu şirketten bir satın alma yapmamıştır. Yapılan satışlar, gösterilen belgeden de anlaşılacağı üzere özel şirketlere 2013 yılından beri süregelen hizmet aboneliği bedelidir."

Milli Eğitim bakanı iddianın 'araştırılmadan, incelemeden' ve 'algı oluşturma amacıyla' yapıldığını söyleyerek hukuki süreç başlatacağını belirtti. 

Ne olmuştu?

Oda TV'de dün yayınlanan habere göre Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un kardeşi Oktay Selçuk'un yönetim kurulunda olduğu şirket, son iki yılda başta özel okullar olmak üzere birçok kuruma 25 milyon 678 bin 159 TL'lik satış yaptı. 2016 yılında kurulan İnova Akademi Bilişim Eğitim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin yönetim kurulunda Oktay Selçuk'un yanı sıra Ziya Selçuk'a yakınlığıyla bilinen Selçuk Özdemir'in de yer aldığı belirtildi. Ziya Selçuk, bakan olduğunda sahibi olduğu Özel Maya Okulları’nı kardeşine bırakmıştı.

Şirketin 2019 ve 2020 yılına ait beyannamelere göre devlete bağlı kurumlar ve özel okullara yaptığı satışların toplamı 25 milyon 678 bin 159 Türk Lirası olarak gözüküyor. (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2021, 09:37
SIRADAKİ HABER