Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) kararnamesiyle görev yerleri değiştirilen 4 bin 299 hakim ve savcı arasında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partili (DEM Parti) Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’a 19 yıl 6 ay hapis cezası veren Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Birtan Şeker de yer aldı. Şeker, Zonguldak Ağır Ceza Mahkemesi başkanlığına atandı.

31 Mart yerel seçimlerinde DEM Parti'den Belediye Eş Başkanlığı görevine yüzde 48.92 oy ile seçilen Mehmet Sıddık Akış, 3 haziran'da Van'da gözaltına alındı. Akış'ın gözaltına alınmasının ardından İçişleri Bakanlığı, Hakkari Belediyesi'ne Başkan Vekili olarak Vali Ali Çelik'in kayyım olarak atandığını duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Akış hakkında "örgüt yönetmek", "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddialarıyla Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 2014 tarihli dava dosyası görevden almaya gerekçe gösterildi.

Akış hakkında 2014 yılında açılan davanın 61'inci duruşması 5 Haziran'a görüldü ve Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafaından Akış’a 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Kararı veren Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Birtan Şeker, HSK kararnamesiyle Zonguldak Ağır Ceza Mahkemesi başkanlığına atandı.

4 BİN 9 HAKİM VE SAVCININ YERİ DEĞİŞTİ: SİNAN ATEŞ SAVCISI DA VAR

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), adli ve idari yargı 2024 yılı ana kararnamesini açıklamış ve adli yargıdan 4 bin 9 hakim ve savcının görev yeri değişmişti.

Bu değişiklikler arasında eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayetine ilişkin soruşturmayı yürütürken görevden alınan Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Durdu Özer de yer aldı. HSK kararnamesine göre Özer, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığı'na atandı. Böylece Durdu Özer, Ankara Adliyesi'nden uzaklaştırılmış oldu. (HABER MERKEZİ)