Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınması ardından kayyım atamasına ilişkin kent merkezinde siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde eylem düzenleniyor.

Hakkari Belediyesi'ne yönelik polis operasyonunda DEM Partili Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın gözaltına alınması ve belediyeye İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanması ardından DEM Parti "nöbet eylemleri" başlattı. Nöbetin ikinci günü olan bugün DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Hakkari'de kayyıma karşı partililerle birlikte basın açıklaması gerçekleştirdi. Polis toplanan kitleye biber gazıyla sert müdahalede bulundu. Müdahale esnasında yaralananlar ve gözaltıların da olduğu belirtiliyor. 

Eyleme, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır, Emek ve Özgür İttifakı bileşenleri, CHP heyeti ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de katılıyor. Eylemde Tülay Hatimoğullarının açıklama yaptı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin grup toplantısındaki açıklamalarına yanıt verdi. Daha sonra kitle, kent merkezinden belediye binasına doğru yürüyüşe başladı. 

Bahçeli'ye yanıt: Çeteleri kendisi gibi olanları kutluyor
Hatimoğulları'nın açıklamaları şöyle: 

Hakkari belediye eş başkanımız gözaltına alındı, gayrı resmi bir şekilde kayyım atandı. Önce kayyım atanıyor, kolluk kuvveti belediyeyi sarıyor, İçişleri Bakanı kayyım kağıdını daha sonra gönderiyor. Bunun adı darbedir, faşizmdir, buradan bir kez daha kabul etmeyeceğimizi bu alanda haykırıyoruz! AKP iktidarı kayyım atayarak "senin seçme ve seçilme hakkın yoktur" demiş oluyor. Burada bölücülük yapan burada Kürt'ü Türk'ü birbirinden ayıran kendileridir. Çıkmış DEM Parti'ye laf atıyor, İçişleri Bakanı'nı kutluyor, çeteleri kendisi gibi olanları kutluyor. Bunu asla kabul etmiyoruz. Çete hukukunu reddediyoruz. Bu ülkede demokrasi, kazanacak, hukuk kazanacak, özgürlük kazanacak, halk kazanacak! Zannetmesin ki sarayda oturan o küçük ortağıyla beraber Kürt halkının iradesine saraydan ipotek koyacak. Onlar Hilvan seçimlerini yine çetevari yöntemlerle sandık yakarak bizden çalmaya çalıştılar. Kazandığımız halde seçimi iptal ettiler. Bahçeli, çıkmış DEM Parti'ye laf atıyor, İçişleri Bakanı'nı kutluyor, çeteleri kendisi gibi olanları kutluyor. Bunu asla kabul etmiyoruz. Çete hukukunu reddediyoruz!" 

Yürüyüş sloganlarla sürerken, polis gaz bombalarıyla vatandaşlara müdahale etti. Gazeteci Ruşen Takva'nın aktardığına göre, müdahale esnasında yaralananlar ve gözaltına alınanlar oldu.