Saraçhane Parkı'nda bir araya gelen grup, İBB'nin önünde "Adalar'da azmanbüs olamaz" eylemi yaptı.

Adalılar, "İktidarın provası mı?", "Hiç güzel olmadı", "Adalar şehirleşmesin" yazılı dövizler taşıdı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu aleyhine sloganlar attı.

Grup adına burada basın açıklaması yapan Dolunay Baykul, protesto haklarını kullanan Adalıları, polise şikayet eden İBB yönetimine karşı hayal kırıklığı yaşadıklarını söyledi.

"Adalıların, gözdağı amacıyla karakola ifadeye çağrılmasına hala devam ediliyor"
Baykul, "azmanbüs protestoları" nedeniyle Adalıların ifadeye çağrıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Azmanbüsün önünde duran yayalar, İETT'nin talebiyle emniyet tarafından tartaklanarak gözaltına alındılar. Barışçıl, anayasal protesto hakkını kullanan Adalıların, gözdağı amacıyla karakola ifadeye çağırılmasına hâlâ devam ediliyor. Sayın Ekrem İmamoğlu; adalarımızla ilgili bütün sorunları bizimle birlikte çözebilirsiniz. Adalıları dışlayarak ürettiğiniz, üreteceğiniz çözümler kaçınılmaz olarak yeni sorunlara, gerginliklere ve size karşı telafisi mümkün olmayacak bir güven kaybına yol açacaktır. Katılımcı belediyecilik anlayışı gereği sesimizi duyunuz, yasalara uyunuz ve Adalar'ın doğasına, dokusuna, kültürüne aykırı azmanbüsleri derhal geri çekiniz."

Basın açıklamasının ardından kalabalık, şarkı söyleyerek dağıldı.

Adalar halkı minibüslere neden karşı? 
Adalar Sivil İnisiyatifi’nden Kamer Alyanakyan, T24'e konuşmuş minibüslere neden karşı olduklarını şu sözlerle açıklamıştı:

"Azman minibüslerin kapladıkları hacim, Adabüslerin kapladıkları hacimin 3 katıdır. Hem genişlikleri hem de yüksekliklikleri Ada yolları için çok büyük.

Adalarımız bütünüyle doğal sit alanıdır ve Ada yolları, yaya yolu olarak tanımlanmıştır. 2020 yılında kadar toplu ulaşım zaten yoktu, faytonlu ulaşım vardı, o da talebe bağlıydı. Adalar zaten kontrolsüz ve sınırsız sayıda sayısız insanın günübirlik ziyaret ettiği bir yer.

Bu minibüslerle birlikte tamamen her türlü kirliliği Adalara bırakıp geri dönecekleri bir yer haline gelecek. Bu şekilde Adalar’a olan arzı artırmak, yolları genişleterek, yol kenarındaki ağaçları keserek bu tip faaliyetlerle İstanbul’dan Adalar’a gelişleri artırmak Adalar’ı tamamen bitirir."