Ünlü tablolara çorba fırlatan, ellerini yapıştıran iklim aktivistleri bu defa da özel jetleri hedef aldı.

Bu hafta Stonehenge'ı turuncuya boyayarak manşetlerden düşmeyen eylemciler, protestolarına bir yenisini daha ekledi. Just Stop Oil grubundan iki iklim aktivisti, özel jetleri turuncu boyayla kapladıktan sonra tutuklandı.

Perşembe günü X'te yayınlanan bir videoda, iki aktivistin, Swift'in jetinin park edildiğini iddia ettikleri Londra Stansted Havaalanı'ndaki özel bir alana girip iki jete boya sıktıkları görüldü. Ancak Stansted Havaalanı temsilcisinin aktardığına göre; eylem gerçekleştiğinde Swift'in jeti havaalanında değildi.

22 ve 25 yaşlarındaki eylemciler kriminal hasar ve ulusal altyapının kullanımına veya işletilmesine müdahale şüphesiyle tutuklandı. Baş Müfettiş Simon Anslow, "Protestolara karşı değiliz ancak suç teşkil eden eylemlerin gerçekleştiği yerlerde her zaman harekete geçeceğiz" dedi.

Just Stop Oil'in bir temsilcisi de boyaya bulanmış uçakların Swift'e ait olmadığını doğruladı. Protestonun genel olarak özel uçakları hedef aldığı belirtildi.

Temsilci, grubun sosyal medya paylaşımında Swift'in uçağını seçtiklerini, çünkü bu uçağın tüm özel jetler arasında en çok emisyon yayan olduğunu söyledi.

My Climate Tracker araştırmasına göre de Travis Scott, 2023'te en çok özel jet kullanan ünlü oldu. Ünlü rapçi 137 uçuş yaparak 6.061.300 kg CO2 emisyonuna neden oldu. Bu arada, Swift'in 2023'te en çok özel jet kullanan ilk 30 ünlü arasında yer almadığı belirtildi.

İngiltere merkezli sürdürülebilirlik pazarlama firması Yard'a göre ise Swift, 170 uçuş ve ortalama 80 dakikalık uçuş süresiyle 2022'de tüm ünlüler arasında en fazla CO2 emisyonuna neden olan isimdi.

Swift'in bir sözcüsü ise özel jetin başka kişilere düzenli olarak ödünç verildiğini ve gezilerin çoğunu yalnızca şarkıcıya atfetmenin yanlış olduğunu söylemişti.