Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile sürpriz şekilde görevi bıraktığını duyuran Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Mehmet Özhaseki, 2 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı kararıyla görevden alındı. Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir süredir gündemde olan Kabine'deki değişimin ilk adımını da atmış oldu. Özhaseki'nin yerine kendisinden önceki Çevre Bakanı olan ve 31 Mart'ta AKP'nin İBB Başkanı adayı olarak yarışan Murat Kurum getirildi. Böylece Kurum, yaklaşık bir yıldan sonra yeniden bakanlığa dönerek Kabine'ye girmiş oldu. 

Bakan Kurum, yeni görevinin ilk gününde Deprem Bölgesi Yeniden İnşa Toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Yegane önceliğimiz milletimiz. İlk işimiz de depremzede kardeşlerimizin mutluluğu. Çünkü asrın felaketinde asrın dayanışmasını gösteren aziz milletimize sözümüz var" ifadelerine yer verdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, paylaşımında şu değerlendirmede bulundu:

"Yegane önceliğimiz milletimiz. İlk işimiz de depremzede kardeşlerimizin mutluluğu. Çünkü asrın felaketinde asrın dayanışmasını gösteren aziz milletimize sözümüz var. Bugün ekibimizle, Deprem Bölgesi Yeniden İnşa Toplantımızı gerçekleştirdik. İnşallah cuma gününden itibaren Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’ya giderek sahada incelemelerde bulunacağız, vatandaşlarımızla bir araya geleceğiz. Depremden etkilenen tüm şehirlerimizde, sokak sokak, hane hane arı gibi çalışacağız. Allah’ın izni, devletimizin gücü, milletimizin duasıyla dün afet bölgelerinde şehirlerimizi nasıl yeniden ayağa kaldırdıysak aynı anlayışla deprem bölgesini de süratle ihya edeceğiz. Yaralarımızı tamamen sarana kadar, kötü günlerin izlerini silene kadar daima deprem bölgesinde olacağız. Hiçbir vatandaşımız mağdur olmayacak, kardeşlerimiz yeni yuvalarına en kısa sürede kavuşacak."