Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres telefonda görüştü. İran-İsrail geriliminin ardından ilk kez görüşen Fidan ve Guterres; Gazze, bölgede yaşanan gelişmeler, Kıbrıs sorunu Karadeniz’de seyrüsefer güvenliği değerlendirdi. 

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İran'ın İsrail'e yaptığı misilleme saldırısının ardından ilk kez görüşen ikili, bölgedeki durumun yanı sıra Kıbrıs sorununu da ele aldı. 

Diplomatik kaynaklardan konuya ilişkin olarak yapılan açıklama şöyle: 

"Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bugün (15 Nisan) bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, bölgemizde son günlerde yaşanan gelişmeler ve Gazze’deki durum ele alındı. Ayrıca Kıbrıs konusu ve Karadeniz’de seyrüsefer güvenliği değerlendirildi."

Ne olmuştu?
İran, nisan ayında Şam'daki konsolosluklarına gerçekleştirilen saldırıya karşılık olarak İsrail'e karşı saldırı düzenledi. Tahran, İsrail'e yüzlerce füze ve insansız hava aracı gönderirken, İsrail ABD ve Britanya gibi müttefiklerinin de desteğiyle çoğunu topraklarına ulaşmadan düşürmeyi başardı.

İran'ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği, saldırının 1 Nisan'daki İsrail saldırısına karşı "meşru müdafaa" olarak düzenlendiğini söylerken, Tel Aviv'in karşılık vermemesi durumunda başka saldırı düzenlemeyeceklerinin sinyalini verdi. Tahran'ın Daimi Temsilciliği, "Meselenin sonuçlandığı düşünülebilir. Ancak İsrail rejiminin bir hata daha yapması durumunda İran'ın tepkisi çok daha sert olacaktır. Bu, İran ile haydut İsrail rejimi arasındaki, ABD'nin UZAK DURMASI GEREKEN bir çatışmadır!” ifadelerini kullandı. 

İsrail ordusu, İran'ın saldırıda 200'den fazla dron, balistik füze ve seyir füzesi kullandığını ifade etti. 

İran'ın saldırısından sonra gözler İsrail'in bir karşılık verip vermeyeceğine çevrildi. İsrail ve Arap medyasında yer alan haberlere göre savaş kabinesi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı'na "karşılık kararını verme" konusunda yetki verdi.