İsrailli yetkililer, Gazze'ye saldırılar tüm hızıyla sürerken Lübnan sınırındaki çatışmalara müzakere ile çözüm bulmak için "diplomatik kum saatinin" tükenmek üzere olduğuna işaret etti. İsrail, Lübnan hükümetinin İran destekli Hizbullah'ın saldırılarını önleme yönünde adımlar atmazsa İsrail Savunma Kuvvetleri'nin sınırı geçebileceğini belirtti. 

The Guardian'ın aktardığına göre güvenlik kaynakları, çarşamba gününün Lübnanlı militan grup Hizbullah'ın sınırdaki çatışmaların başlamasından bu yana İsrail'e en çok roket attığı ve dron gönderdiği gün olduğunu söyledi. 

İsrail ve Hizbullah, 7 Ekim'de Hamas'ın İsrail'e yaptığı saldırıların ardından savaşın başlamasıyla neredeyse her gün iki ülkeyi ayıran mavi hattın ötesinden birbirlerine atış yapmaya başladı. Lübnan'da 17'si sivil 150, İsrail'de de 4'ü sivil 11 kişi hayatını kaybetti. 

İsrail'in Kan radyosunda perşembe günü yayınlanan haberde İsrail'in Kiryat Shmona kasabasını vuran roket salvosunun ardından müzakere kapasının kapanmak üzere olduğunu vurguladı. 

Kan'a konuşan bir hükümet kaynağı, "Hizbullah'ın sınırdan uzaklaştırılmasını garanti altına alacak bir anlaşmaya varma şansının tükeneceği noktaya yaklaşıyoruz... Lübnan'da diplomatik kum saati bitiyor" dedi. 

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen de çarşamba günü ülkenin kuzeyine yaptığı ziyarette, "Sadece iki çözüm var: Siyasi çözüm veya askeri operasyon. 7 Ekim'den önce var olan durum artık olmayacak. Siyasi çözüm için belli bir zaman tanıyacağız. Sonuca ulaşılmazsa tüm seçenekler masada" diye konuştu.

İsrail'de, Hamas'ın 7 Ekim'de düzenlediği saldırılar sonrası kurulan acil durum hükümetine giren muhalif siyasetçilerden Benny Gantz de, Lübnan'la olan kuzey sınırında bir değişim gerektiğini ifade etti. 

Gantz, "Diplomatik çözüm için kronometre tükeniyor. Eğer dünya ve Lübnan hükümeti, Hizbullah'ın İsrail'in kuzeyinde yaşayan sakinlerine saldırmasını önlemezse; bunu İsrail Savunma Kuvvetleri yapar" diye konuştu. 

Orta Doğu'nun çeşitli noktalarında İran bağlantılı mili gruplar, İsrail'e roketli ve dronlu saldırılar düzenledi. Yemen'deki Husileri Kızıldeniz'de "tepki olarak" yaptıkları saldırılarla uluslararası ticarete darbe vurdu. 

İsrail'in 7 Ekim'e karşılık olarak başlattığı savaş, 21. yüzyılda kayıtlara geçen en büyük yıkımlardan birinin Gazze'de yaşanmasına sebep oldu. Saldırılarda 21 binden fazla insan öldü ve 55 bin kişi yaralandı. 

Öte yandan genişleyen kara harekatı kapsamında İsrail tankları, uluslararası ateşkes çağrıları sürerken perşembe günü Gazze Şeridi'nin merkezinde daha da derine girdi.