İsrail, ABD'den gelen baskılar üzerine günde iki yakıt kamyonunun Gazze Şeridi'ne girmesine izin vereceğini açıkladı. 

Bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi her iki günde bir yaklaşık 140 bin litre yakıtın girişine izin verileceğini söyledi. Yetkili, bu miktarın büyük bir kısmının yardım götüren kamyonlara ve BM'ye su ve sanitasyon desteği sağlamak için kullanılacağını söyledi. Kalan kısmı ise yakıt yetersizliği nedeniyle kesilen cep telefonu ve internet hizmetleri için kullanılacak. 

Hamas'ın üst düzey yöneticilerinden Usame Hamdan, "İsrail, öldürmekten ve soykırımdan başka bir şeye inanmayan bir kültür" dedi. 

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne 7 Ekim'den bu yana düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 5 bini çocuk, 3 bin 330'ü kadın olmak üzere 12 bin 300 oldu. 

ABD'li yetkili: Washington yakıt anlaşmasını kabul ettirmek için büyük baskı uyguladı
BBC'nin aktardığına göre; ABD'li yetkili Washington'un yakıt anlaşmasını kabul ettirmek için İsrail'e büyük baskı uyguladığını söyledi.

Yetkili, anlaşmanın prensipte haftalar önce kararlaştırıldığını ancak İsrail tarafından iki nedenle geciktirildiğini sözlerine ekledi. İddiaya göre; İsrailli yetkililer, ABD'ye Gazze'nin güneyinde yakıtın aslında bitmediğini ve önce bir rehine anlaşması yapıp yapamayacaklarını görmek istediklerini söyledi. 

İhtiyaç duyulan miktarın yarısından daha az 
UNRWA'nın son durum raporunda temel insani yardım operasyonları için her gün 160 bin litre yakıta ihtiyaç olduğunu belirti. UNRWA'nın raporunda belirttiği miktar, İsrail'in kabul ettiği miktarın iki katından daha fazla. 

Gazze'deki tuzdan arındırma tesisinin çalıştırılması, evlere ve hastanelere elektrik sağlanması, temizlik, ulaşım ve iletişim altyapısı için yakıta ihtiyaç var.

Ayrıca bölgeye yardım ulaştırılması için de hayati önem taşıyor.

İsrail, Hamas tarafından çalınabileceği ve askeri amaçlarla kullanılabileceği gerekçesiyle Gazze'ye yakıt girişini engelliyor.

BM: Katliam ve zulüm sonlanmalı 
BM, "Gazze'de çocuklar ve sivillerin sığındıkları okulda yine öldürüldükleri korkunç görüntüler görüyoruz, katliam ve zulüm sonlanmalı" açıklamasını yaptı. 

Hamas: İsrail, öldürmekten ve soykırımdan başka bir şeye inanmayan bir kültür
Hamas'ın üst düzey yöneticilerinden Usame Hamdan, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta düzenlediği basın toplantısında, Gazze'de yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hamdan, konuşmasının başında İsrail'in dün ve bugün, yerinden edilmiş yüzlerce kişinin sığındığı "Felah" ve "El-Fahura" okullarına yaptığı saldırılara işaret etti.

Gazze'de kullanıldığını söylediği roket mermileri üzerine hakaret içerikli yazılar yazan bir İsrailli din adamının görüntülerini paylaşan Hamdan, "Dünya bilsin ki, biz, sadece terörist bir hükümet ya da Nazi ordusundan değil öldürmekten, soykırımdan ve terörizmden başka bir şeye inanmayan bir kültürden bahsediyoruz" diye konuştu.

KKTC vatandaşlarının Gazze'den tahliyesi başladı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle bölgeden tahliye edilmeyi bekleyen KKTC vatandaşlarından ilk grubun Mısır'a ulaştığını bildirdi.

Gazze'deki hükümet 6 bin kişinin kayıp olduğunu açıkladı 
Gazze'deki hükümetten yapılan açıklamada, Gazze Şeridi'nde enkaz altında ya da cesetleri sokaklarda olup henüz ulaşılamayan 4 binden fazlası kadın ve çocuk olmak üzere 6 bin kayıp olduğu aktarıldı. 

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 12 bin 300 oldu
İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne 7 Ekim'den bu yana düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 5 bini çocuk, 3 bin 330'ü kadın olmak üzere 12 bin 300 oldu. 

Netanyahu: Biden gerekli mühimmatları göndermeye devam ediyor 
İsrail Başbakanı Netanyahu, “Biden bizimle aynı ortak çıkarları görüyor. Gerekli mühimmatları göndermeye devam ediyor” dedi. 

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında gazeteci Sari Mansur hayatını kaybetti
İsrail ordusunun Gazze'nin Bureyc Mülteci Kampı'na düzenlediği saldırı sonucu Filistinli gazeteci Sari Mansur hayatını kaybetti. Mansur'un cenazesi, Aksa Şehitleri Hastanesi'ne getirildi.

Hamas: İsrailli esirleri korumakla görevli bazı gruplarla iletişimimiz kesildi
Hamas, Gazze Şeridi'ndeki İsrailli esirleri korumakla görevli bazı gruplarla iletişimlerinin kesildiğini, esirlerin ve görevli kişilerin akıbetinin bilinmediğini belirtti.