İtalya'nın en güneyindeki Lampedusa adasındaki göçmen kabul merkezi, 24 saatlik bir süre içinde denize açılmaya elverişli olmayan küçük teknelerle gelen binlerce göçmen nedeniyle dolup taştı.

Kızıl Haç, Tunus'tan yola çıkan yaklaşık 120 tekneyle küçük adaya ulaşan 6 bin 800 kişiden 4 bin 200'ünün hala göçmen merkezinde olduğunu açıkladı. 

İtalyan Kızıl Haçı'ndan Francesca Basile, "Zorlu bir günün ardından bugün insanlar sürekli olarak transfer ediliyor. Durum kesinlikle karmaşık ve yavaş yavaş normale dönmeye çalışıyoruz," ifadelerini kullandı.

İtalyan televizyon kanalı Sky TG24 yayınladığı görüntülerde merkezin dışında çekim yaparken, arka planda insanların bir duvara tırmandığı görüldü.

euronews'te yer alan habere göre, Sky TG24, perşembe günü adaya 44 kişiyi taşıyan yalnızca bir göçmen teknesinin geldiğini bildirdi.

Lampedusa belediye başkanı Filippo Mannino, İtalya'ya gelen çok sayıda göçmenle ilgilenme konusunda İtalya'yı yalnız bıraktığı için Avrupa Birliği'ne sert tepki gösterdi ve bloğun "aylardır sessiz kaldığını" söyledi.

İçişleri Bakanlığı'na göre, bu yıl yaklaşık 126 bin göçmen deniz yoluyla İtalya'ya ulaştı.

Bu rakam geçen yılın aynı zamanlarındaki rakamın neredeyse iki katı.