Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KDCP), 2024 yılının ilk ayında kadın cinayetlerini raporladı. Platformun verilerine göre; Ocak ayında 31 kadın, erkekler tarafından öldürülürken 21 kadın ise şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

ALTI KADIN ‘HAYATINA DAİR KARAR ALMAK İSTEDİ’ BAHANESİYLE ÖLDÜRÜLDÜ

Raporda, öldürülen 31 kadından altısının, kendi hayatına dair karar almak istediği bahanesiyle öldürüldüğüne dikkat çekildi.

Altı kadının; boşanmak istediği, barışmayı, evlenmeyi ve ilişkiyi reddettiği gibi bahanelerle öldürüldüğü belirtilirken, birinin ekonomik birinin de annesini koruduğu için öldürüldüğü bilgisi KCDP tarafından paylaşıldı.

KADINLAR, TANIDIĞI KİŞİLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

KDCP, Ocak ayı verilerinde öldürülen kadınların yüzde 35’inin evli olduğu erkek tarafından öldürüldüğüne dikkat çekti.

Buna göre; 31 kadının 11’i evli olduğu erkek, beşi eskiden evli olduğu erkek, üçü birlikte olduğu erkek, üçü tanıdığı biri, üçü akrabası, ikisi eskiden birlikte olduğu erkek, ikisi babası, biri oğlu tarafından öldürülürken biri de hiç tanımadığı bir erkek tarafından öldürüldü.

Raporun devamında yer alan bilgiler şöyle:

‘KADINLAR EN ÇOK EVLERİNDE ÖLDÜRÜLDÜ’

Kadınların 19’u evinde, yedisi sokakta, ikisi eğlence mekanında, ikisi kamusal alanda, biri arabada öldürülmüştür. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 61’i evlerinde öldürüldü.

KADINLAR EN ÇOK ATEŞLİ SİLAH İLE ÖLDÜRÜLDÜ

Bu ay öldürülen kadınların 19’u ateşli silahlarla, dokuzu kesici aletle, ikisi boğularak öldürüldü. Bir kadının nasıl öldüğü tespit edilemedi. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 61’i ateşli silah ile öldürüldü.

‘CİNAYETLERİN 11’İNDE ÖLDÜRÜLEN KADINLARIN YANINDAKİLER DE ÖLDÜRÜLDÜ YA DA YARALANDI’

Yine bu ay da öne çıkan veriler gösteriyor ki erkek şiddeti, yalnızca kadınları değil, onların yanında bulunan çocuklara, aile üyelerine veya sadece kadınları korumak için müdahale edenlerin de hayatlarını tehdit ediyor.

Antep’te boşanma aşamasında olduğu Yüksel Çağlar ile barışmak maksadıyla evine giden Halil Çağlar, barışma teklifi reddedilince Yüksel Çağlar’ı, Yüksel’in kız kardeşi Adile Oymak’ı ve Yüksel’in erkek kardeşlerini öldürürken, 21 yaşındaki kızı Nimet Çağlar'ı ağır yaraladı. İzmir’de eskiden birlikte olduğu Suzan Ediz’i bıçaklayan fail Suzan’ın kızı Behiye yardım istemek için bağırdığında Behiye’yi öldürdü.”

KCDP, raporunda kadın cinayetlerini ‘cezasızlık kültürünün ve caydırıcı olmayan politikaların’ sonucu olduğu değerlendirmesinde bulunarak yetkilileri etkin yasa tasarıları yapmaya çağırdı.