Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) iki yıldır ertelenen ve 10 Haziran'da düzenlenmesi beklenen parlamento seçimlerine ilişkin kriz aşılamıyor. Bölgenin iki büyük parti olan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) arasında gerilim konusu haline gelen seçimler için hazırlık süreci, Federal Yüksek Mahkeme tarafından durduruldu. Karar, IKBY Başbakanı Mesrur Barzani'nin girişimiyle alındı.

IKBY'deki parlamento seçimleri Ekim 2022'den beri ertelenirken, KDP de yolsuzlukla itham edildiği bir dönemde iktidarını uzatmaya çalışmakla eleştiriliyordu. Bölgenin ikinci büyük partisi KYB ile KDP arasında seçimler öncesinde yeniden tırmanan gerilim ise yine bir mahkeme kararına dayanıyor. Irak Federal Mahkemesi, şubat sonunda KYB'nin başvurusuyla açılan bir davada KDP'nin tepkisini çeken bir dizi karara imza attı.

Söz konusu kararda, 111 sandalyeli Erbil parlamentosunda azınlıklara 11 koltuk ayrılmasının ve seçimlerin tek bölgeli olarak düzenlenmesinin anayasaya aykırı olduğu ifade edildi. Mahkeme, Kürdistan parlamentosunda esasında 100 sandalye bulunduğunu ve Türkmenler, Ermeniler, Asuriler, Keldaniler ve Süryaniler arasında paylaştırılan azınlık kotasının buna ilişkin yasayı ihlal ettiğini savundu. Kararda, azınlık kotasının kaldırılmasının yanı sıra seçimlerin en az dört bölge üzerinden düzenlenmesine de hükmedildi.

KYB'YE GÖRE, KDP AZINLIK KOTASINI KENDİ LEHİNE SUİSTİMAL EDİYOR

Azınlık kotasının KDP tarafından kendi lehine olacak şekilde suistimal edildiğini savunarak mahkemeye başvurmuş olan KYB ile bölgedeki başka partiler, bu kararı memnuniyetle karşıladı. Ancak KDP lideri Mesud Barzani, Bağdat'taki mahkemenin kararını "IKBY'nin içişlerine müdahale" olarak niteleyerek seçimleri boykot edeceklerini duyurdu.

'ADAY LİSTELERİNİN KAYITLARI DURDURULDU'

Barzani'ye seçimleri boykot etmeme yönünde uluslararası çağrılarını da gölgesinde seçim hazırlıkları başlarken, bu kez KDP'nin karşı hamlesiyle süreç yeniden durdu. Federal Yüksek Mahkeme, Mesrur Barzani'nin temyiz başvurusunu değerlendirme sürecinde "aday listelerinin kaydedilmesi" ile ilgili prosedürlerin askıya alınmasına karar verdi.

IKBY Başbakanı Mesrur Barzani, oylamanın en az dört seçim bölgesine ayrılacak şekilde yapılmasına hükmeden mahkeme kararının "anayasaya aykırı" olduğunu savunarak temyize gitmiş, karar çıkana kadar da seçim komisyonunun tüm çalışmalarının durdurulmasını talep etmişti.

NEÇİRVAN BARZANİ'NİN İRAN ZİYARETİ İLE EŞ ZAMANLI

Federal Mahkeme'nin bu talebi kabul ettiğine ilişkin kararı dün (7 Mayıs 2024) internet sitesinde yayımlanırken, seçim komisyonundan bir kaynak da AFP ajansına yaptığı açıklamada "Bugünden itibaren tüm süreç askıya alındı" dedi. Karar, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani'nin Bağdat'ta üst düzey politikacılarla görüşmesinden sonra İran'ın başkenti Tahran'ı ziyaret ettiği bir sırada alındı.

KDP ve diğer muhalefet partileri, ilk olarak Ekim 2022'de düzenlenmesi gereken seçimlerin son olarak 10 Haziran tarihine olmak üzere birçok kez ertelenmesine tepki göstermişti. Partilerin, tarihin bir kez daha değişmesi ihtimaline de tepki göstermesi bekleniyor.