CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor.

"BİR SAVCI BUNU DİYORSA..."

Gündeme ilişkin açıklamalarsa bulunan Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarında satır başları şöyle:

"Geçen hafta adalete geniş yer ayırmıştık. İstanbul Başsavcısı'nın Ankaraya yazdığı dilekçeyi dile getirmiştim. Devletin geleneğinde 100 yıllık Cumhuriyet tarihinde yargının içinde çeteler oluştu dememiştir. Bir savcı bunu diyorsa bıçak kemiğe dayanmıştır. Bunu dillendirdim, mektubun can alıcı yerlerini okudum. Ardından erişim engeli getirdiler kimse duymasın diye. Nereye giderseniz gidin, vicdanlı her vatandaşa sorun 'Türkiye'de adalet var mı?' diye sorun. Adaletin olmadığını biliyoruz. 

BARIŞ TERKOĞLU'NUN YAZISINI HATIRLATTI!

Bu dilekçe ilerde yargı tarihinde önemli bir belge olarak duruyor. O gün dilekçede okumadığım bir cümleyi de okuyayım: 'Yapılan görevlendirme ile sürekli aynı hakimin nöbetini takip eden avukatların teslim edilip banka kayıtlarının araştırılmasına tetkikine ihtiyaç duyulmaktadır' diyor. Rüşvet dağıtan avukatlar ve rüşvet alan hakimler. Türkiye çalkalanıyor. Dün Barış Terkoğlu güzel bir yazı yazmış bununla ilgili diyor ki; 'Bu çeteler Anadolu Adliyesinin kurulacağını hangi hakimlerin getirileceğini biliyordu diyor. Bunlar hakimleri siyasete soktular. Erişim engeli getirilen konuşulan metni TBMM'de okunacak ve meclisin tutanaklarına geçirilecek. Ben 85 milyonun hakkını savunuyorum sizin değil. Sizin feriştahınız da gelse bizi asla susturamaz. Adaleti bu memlekete getireceğiz. Muhalefette olsak da getireceğiz. 

"DIŞ POLİTİKADA GÜVEN VEREN BİR ÜLKE OLMAKTAN ÇIKTIK"

Hastane bombalanır mı akıl var mantık var. Bir insanın gözü dönmüşse, kendi koltuğuna düşkünse onlar giderler hastaneyi de bombalarlar. Bunun dünyanın gözü önünde yapılması 21. yüzyıl için en büyük ayıplardan birisidir. Kadınlar, çocuklar öldürülecek ve kimsenin sesi çıkmayacak. Geçmişte Türkiye Orta Doğu'nun en güven veren ülkesiydi. Cumhuriyeti kurmuştuk, mazlum ülkeler de kurdular. İnsan haklarında önemli adımlar attık. 

Türkiye dış politikada güven veren bir ülke olmaktan çıktı. Türkiye geçmişte sorunları çözmeye talip olmazdı, sorunları çözmeye davet edilirdi. Şimdi bizimkiler bağırıyor: 'Gelin biz size arabuluculuk yapalım.' Ama kimse dinlemiyor. Sözü dinlenen bir Türkiye'den, Ortadoğu'da dışlanan bir Türkiye konumuna geldik. Gidip 3-5 kuruş için dilenirseniz, sizin itibarınız da güveniniz de asla olmaz."

Ayrıntılar geliyor...