Almanya da AstraZeneca aşısının kullanımını durdurdu

Almanya, kan pıhtısı riskini yükselttiği şüphesiyle geçici olarak ülkede AstraZeneca'nın Oxford'la geliştirdiği Koronavirüs aşısının kullanımını durdurdu.

© REUTERS POOL
Almanya da AstraZeneca aşısının kullanımını durdurdu

Almanya Sağlık Bakanlığı, kararın bir "önlem" olarak ve Almanya'nın ulusal aşı düzenleyicisi Paul Ehrlich Enstitüsü'nün tavsiyesi üzerine alındığını, vakaların daha fazla araştırılması çağrısında bulunulduğunu söyledi.

Bakanlık yaptığı açıklamada, Avrupa İlaç Ajansı'nın "yeni bilgilerin aşının ruhsatını etkileyip etkilemeyeceğine ve nasıl etkileyeceğine" karar vereceğini söyledi.

Danimarka, Norveç ve İzlanda perşembe günü aşının kullanımını kan pıhtısı bağlantısı incelenene kadar geçici süreyle durdurduğunu duyurmuştu. Tayland Başbakanı Prayut Chan-o-cha da aşıyı kameralar karşısında olma planını iptal etti ve dağıtımının durdurulduğunu açıkladı. Cuma günü Bulgaristan da aşının kullanımını durduracağını açıkladı. İrlanda ve Hollanda'da da aşının kullanımını geçici süreyle durdurmuştu.

Fransa, Britanya, Hollanda, Meksika ve Nijerya gibi ülkeler ise aşının güvenli olduğunu söyleyerek aşıyı kullanmaya devam edeceklerini bildirdi.

AstraZeneca, kendi yaptıkları incelemelerde aşı ile kan pıhtısı oluşumu hakkında bir bağlantı bulamadıklarını belirtti.

SIRADAKİ HABER