Almanya: Rusya'nın aşısı yeterince test edilmedi, tehlikeli olabilir

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Rusya'nın yeni tip coronavirüs (Covid-19) aşısının yeterince test edilmediğini söyleyerek "Milyonlarca, hatta milyarlarca insanı çok erken aşılamak tehlikeli olabilir" dedi.

© AFP
Almanya: Rusya'nın aşısı yeterince test edilmedi, tehlikeli olabilir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gamaleya Enstitüsü tarafından üretilen, ülkenin ilk Covid-19 aşısının Sağlık Bakanlığı’nca onaylandığını açıklamıştı.

Buna göre Rusya, coronavirüs aşısına resmi olarak onay veren ilk ülke oldu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, "Milyonlarca insanı, hatta milyarlarca insanı çok erken aşılamaya başlamak tehlikeli olabilir. Rusya'da neler olup bittiğinden çok şüpheliyim. Temel sorun Rusların bize pek bir şey söylememesi. Bu yeterince test edilmedi" dedi.

Spahn, pandemi sırasında bile, testler yapmanın ve sonuçları halka açık hale getirmenin güven konusunda çok önemli olduğunu söyledi.

WHO'DAN İLK AÇIKLAMA

Dünya Sağlık Örgütü'nden (WHO) yapılan açıklamada ise, "Rus sağlık yetkilileriyle irtibat halindeyiz. Aşının WHO ön yeterliliğini sağlamasıyla ilgili görüşmeler sürüyor. Bu ön yeterlilik, aşının tüm güvenlik ve etki verilerinin titizlikle incelenmesini kapsıyor" denilmişti. HABER MERKEZİ

SIRADAKİ HABER