Avrupa İlaç Ajansı'ndan AstraZeneca açıklaması

Avrupa İlaç Ajansı, AstraZeneca aşısıyla ilgili merakla beklenen basın toplantısında bu aşının kan pıhtısına yol açtığı iddialarıyla ilgili şu an için somut kanıt bulunmadığını açıkladı. EMA Başkanı Emer Cooke, konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında kurumun incelemesinin perşembe günü tamamlanacağını duyurdu

© REUTERS
Avrupa İlaç Ajansı'ndan AstraZeneca açıklaması

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), AstraZeneca aşısıyla ilgili merakla beklenen basın toplantısında, bu aşının kan pıhtısına yol açtığı iddialarıyla ilgili bir kanıt bulunmadığını vurguladı. EMA Başkanı Emer Cooke, aşı olanlar arasında görülen kan pıhtısı vakalarının oranının, genel nüfusta görülene kıyasla daha yüksek olmadığını belirtti. Cooke, aşının salgına karşı faydalarının olası yan etki riskinden daha yüksek olduğunu vurguladı.

'İNCELEME PERŞEMBE GÜNÜ SONLANACAK'
Cooke, AstraZeneca aşısını yaptıran kişiler arasında nadir görülen kan pıhtısı vakalarına dair incelemenin sürdüğünü, aşıyla bir ilişki olup olmadığının tespit edilmesi için uzmanlardan yardım istendiğini belirtti, Avrupa çapında görülen tüm şikayetlerin vaka vaka incelendiğini duyuran Cooke, uzmanların perşembe günü bir sonuca varmasının beklendiğini söyledi.

SIRADAKİ HABER