BioNTech-Pfizer'den 2. çeyrekte 50 milyon ilave doz aşı alacak AB, 1.8 milyar doz yeni nesil aşı için de pazarlıkta

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Qxford-AstraZeneca ve Johnson and Johnson aşılarının kullanımının askıya alınmasından doğan açığı kapatmak için ikinci çeyrekte BioNTech-Pfizer'in 50 milyon ilave doz aşı teslim edeceğini açıkladı. Mutasyon geçirmiş varyantlara karşı da yeni nesil BioNTech-Pfizer aşılarından 1.8 milyar doz alınacak.

BioNTech-Pfizer'den 2. çeyrekte 50 milyon ilave doz aşı alacak AB, 1.8 milyar doz yeni nesil aşı için de pazarlıkta

Bazı Avrupa ülkelerinde Qxford-AstraZeneca aşısının ardından Johnson and Johnson aşısının da kan pıhtılaşmasına yol açarak ölüme neden olduğu vakalar yüzünden kullanımı askıya alınınca, AB'nin BioNTech-Pfizer'den başka çıkar yolu kalmadı.

AB'nin koronavirüs pandemisiyle mücadele ve aşılama stratejisiyle ilgili yeni açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, doğan açığı kapatmak için ikinci çeyrekte BioNTech-Pfizer'in 50 milyon ilave doz aşı teslim edeceğini açıkladı.

Von der Leyen, koronavirüsün mutasyon geçirmiş varyantlara karşı da yeni nesil mRNA aşılarından 1.8 milyar doz almak için BioNTech-Pfizer ile müzakerelere başladıklarını duyurdu. AB'nin ikinci nesil  BioNTech-Pfizer aşılarını 2022 ve 2023'te tesliam alması öngörülüyor.

SIRADAKİ HABER