Coronavirüste yeni semptom: Hıçkırık

Bilim insanları, hıçkırığın coronavirüs (Covid-19) belirtisi olabileceğini açıkladı.

© AP
Coronavirüste yeni semptom: Hıçkırık

Ateş, kuru öksürük, yorgunluk, boğaz ağrısı, ishal, tat alma ve koku alma kaybı ve baş ağrısı gibi semptomların olduğu yeni tip coronavirüste yeni bir semptom daha çıktığı belirtiliyor.

Tıp dünyasının önde gelen dergilerinden The American Journal of Emergency Medicine’de yayınlanan akademik makalede coronavirüsün yeni bir semptomunun öne çıkmış olabileceği kaydedildi.

Chicago’da yaşayan hastanın 37.3 derece ateş ve hıçkırığı haricinde gözle görülür bir semptomu              yoktu. Fakat yapılan tahlilde adamın ciğerlerinin kapasitesinin düşük olduğu ortaya çıktı

Makalede, 62 yaşındaki Chicagolu bir adamın dört gün boyunca hıçkırdığı ve bunun aralıksız devam ettiği kaydedilirken, “Hiç semptom göstermiyordu ve ateşi ölçüldüğünde de 37.3 derece ateşi vardı. Fakat hastaneye kaldırılıp testler derinleşince durum ortaya çıktı. Covid-19 testi pozitif çıktı ve ciğerlerinin kapasitesinin de düştüğü görüldü. Adamın ateşi de daha sonra 38.4’e çıktı” ifadesi kullanıldı.

Yaşananları dergiye aktaran Chicago’daki Cook County Hastanesi’ndeki doktorlar, “Günlerce geçmeyen hıçkırığı olan hastaları gözardı etmemek gerek. Doktorlar, Covid-19 hastalarında farklı semptomlara bakmalı çünkü birçok vaka semptom göstermeden ortaya çıkıyor” dedi.

SIRADAKİ HABER