Fransa yeniden kapanıyor: Başkent Paris dahil bir dizi bölgede 1 aylık karantina uygulanacak

Fransa Başbakanı Jean Castex, ülkede Kovid-19 vakalarının artışıyla birlikte başkent Paris başta olmak üzere diğer bir dizi bölgedeki karantina uygulanacağını duyurdu.

© REUTERS / Benoit Tessier
Fransa yeniden kapanıyor: Başkent Paris dahil bir dizi bölgede 1 aylık karantina uygulanacak

Fransa Başbakanı Jean Castex, Sağlık Bakanı Olivier Veran ile düzenlediği ortak basın toplantısında ülkedeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının yayılımı karşısında alınan yeni kararlar açıkladı.

Castex, yaptığı açıklamada, ülkenin Hauts de France, başkent Paris'in bağlı olduğu Île de France, Seine Maritime ve Alpes Maritimes bölgelerinde yarın gece yarısından sonra başlamak üzere 1 aylık karantina uygulanacağı bilgisini verdi.

Açıklamasında, Fransa'nın artık 'üçüncü dalganın pençesinde' olduğunu ifade eden Fransa Başbakanı, kararın vakaların artışında kaydedilen ivmeyle birlikte alındığını söyledi.

Castex, "İşlerin en kritik olduğu yerlerde uygulanacak daha sıkı kısıtlamalarla birlikte, artık daha da ileri gitme vakti geldi" ifadelerini kullandı.

Öte yandan kapanacak bölgelerdeki zaruri ihtiyaçlara dönük faaliyet yürütmeyen tüm mağazaların kapatılacağını açıklayan Fransa Başbakanı, ayrıca karantina bölgesinde sokağa çıkışların evlerin 10 kilometrekarelik çevresiyle sınırlandırıldığını kaydetti.

Bununla birlikte Castex, bölgeler arası seyahatlerin de zaruri durumlar söz konusu olmadığı sürece yasak olacağını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 20:02
SIRADAKİ HABER