WHO’dan coronavirüs mesajı: Umut var

Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Açık olmak istiyorum: Umut var ve salgını tersine çevirmek için asla geç değil” ifadelerini kullandı.

© AFP 2020
WHO’dan coronavirüs mesajı: Umut var

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınındaki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Salgını yenme konusunda hâlâ umut olduğuna dikkat çeken Ghebreyesus, “Tüm bu istatistiklerin arkasında büyük bir acı ve ıstırap var. Kaybedilen her can önemli. Çoğunuzun kederli olduğunu ve bunun dünya için zor bir an olduğunu biliyorum. Ancak açık olmak istiyorum: Umut var ve salgını tersine çevirmek için asla geç değil” şeklide konuştu.

Yeni Zelanda ve Ruanda gibi salgını kontrol altına alan, yeni yerel vakalara da hızlı bir şekilde müdahale eden ülkeleri örnek veren Ghebreyesus, “Mesajım oldukça açık: Virüsü zapt etmek, zapt etmek, zapt etmek. Virüsü etkin bir şekilde zapt edebilirsek, güvenli bir şekilde toplumları açabiliriz” dedi.

Pek çok ülkenin normalleşme adımlarını atmasının ardından temmuz ayında dünya genelindeki coronavirüs vaka sayısında rekor artışlar kaydedildi.

Dünya genelinde 165 ayrı aşı çalışmasının devam ettiğini belirten WHO’ya göre, etkili bir aşının bulunması “çözümün sadece bir parçası” ve salgının hemen sona ereceği anlamına gelmiyor.

ABD Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre tüm dünyada coronavirüs vakalarının sayısı 20 milyonu geçti.

Vakaların yarıdan fazlası ABD, Hindistan ve Brezilya’da bulunuyor. Yaklaşık 900 bin vaka sayısı ile Rusya ise dördüncü sırada.

Testlerin doğruluk oranları ve semptom göstermeyen vakalar da hesaba katıldığında gerçek sayının ise çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.HABER MERKEZİ

SIRADAKİ HABER