ABD merkezli genel cerrah Dr. Vivek Murthy, geçen yıl ülke çapındaki yalnızlık ve sosyal izolasyon salgınına dikkat çekerek, sosyal bağlantı eksikliğinin erken ölüm riskini %60'tan fazla artırdığı konusunda uyardı. 

Çalışmanın yazarları, hiç felç geçirmemiş, 50 yaş ve üzeri 12.161 yetişkinin yalnızlıkları hakkında bilgi topladı. Dört yıl sonra tekrar araştırmaya katılan 8.936 kişi aynı soruları yanıtladı.

Sekiz yıllık takip süresi boyunca 8.936 katılımcı arasında 601 inme vakası kaydedildi. Araştırmacılar, "sürekli olarak yüksek ölçüde" yalnız olan grubun "sürekli olarak düşük ölçüde" yalnız olan gruba göre felç riskinin %56 daha yüksek olduğunu buldu.

Araştırmacılar yalnızlığın felç riski üzerindeki etkisinin uzun vadede ortaya çıktığını öne sürüyor. Bulgular pazartesi günü eClinicalMedicine'de yayınlandı.

Sosyal ve Davranış Bilimleri Bölümü'nde araştırma görevlisi olan baş yazar Yenee Soh, "Yalnızlığın tekrar tekrar değerlendirilmesi, kronik olarak yalnız olan ve bu nedenle felç riski daha yüksek olan kişilerin belirlenmesine yardımcı olabilir. Mikro ve makro ölçekte yalnızlık duygularını ele almayı başaramazsak, sağlık açısından derin sonuçlar doğurabilir." dedi.