HÜDA PAR’ın Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'nun bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı "özerklik"le ilgili konuşmanın AKP'de rahatsızlık yarattığı, "Ciddi bir uyarıda bulunulmazsa oy getirmedikleri gibi bölgede büyük bir hezimetin sebebi olacaklar” görüşlerinin ifade edildiği belirtildi. 

Yapıcıoğlu, “Biz olumlu ve olumsuz tüm yönleriyle eyalet sistemi, özerklik ve federasyon gibi yönetim modelleri üzerinde serbestçe tartışılabilir diyoruz.’’ sözleri hem muhalefet hem iktidar kanadında büyük tartışmalara neden oldu. 

Bahçeli, grup toplantısında konuya değinmedi. İktidardan gelen tepkiler soru üzerine Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un “Bunu kabul etmek mümkün değil. Anayasanın 3’üncü maddesi açık. Bu madde değiştirilemez. Bunun tartışılması söz konusu olamaz’’ sözleriyle sınırlı kaldı.

BirGün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre, HÜDA PAR’la ittifak kararı alınmasından sonra AKP içinden gelen itirazların önceki gün TBMM’de yaşananlarla yeniden başladığı kulislerde duyuluyor. “Domuz bağı, mezar odaları, suikastlarla” anılan bir örgütün uzantısı olduğu iddia edilen bu parti ile ortaklığın 14-28 Mayıs seçimlerinde de bir kazanç sağlamadığını ifade eden bazı AKP’liler Saray’ın tepkisine yol açmamak için Meclis kulislerindeki dar gruplarda bu konuyu konuşuyor.

Erdoğan’ın seçim öncesi “Yerli ve milli” ilan ederek ortaklaştığı HÜDA PAR’dan aradan geçen süreçte gelen bazı açıklamaların da partilerini sıkıntıya düşürdüğünü anımsatan AKP’liler bu partinin daha önce olduğu gibi bir kez daha uyarılmasını istiyor. Son görüşmelerinde Erdoğan’ın soğuk davrandığı izlenimi verdiği fotoğraflar anınmsatılarak, “Soğuk davranmak yetmez, ciddi bir uyarıda bulunulmazsa oy getirmedikleri gibi bölgede büyük bir hezimetin sebebi olacaklar” görüşleri de ifade ediliyor.

El mi yükseltiyor? 
Yapıcıoğlu’nun hem AKP içindeki tartışmaları yeniden ateşleyeceği hem de iktidarın söylemlerinin inandırıcılığını daha da tartışılır hale getirecek bu sözlerinin el yükseltmeye dönük bir manevra olup olmadığını da konuşuluyor.

Ancak muhalefet Erdoğan’ın azalan oylarını arttırmak için etik ilkeleri göz ardı edebileceği, her türlü siyasi ortaklığa girişebileceğini göstermesi açısından gelen bu “siyasi destekten” memnun.