Sosyal medyadaki paylaşımlarıyla da tanınan Dr Sohom Das, Londra'da yaşayan bir adli psikiyatrist. Das, Youtube'da yaptığı son paylaşımla dikkat çekti.

Das, ebeveynlerini çocuk yaşta kaybeden kişilerin, kaygı ve depresyon gibi bir dizi olumsuz duyguyla mücadele etmek zorunda kalabileceklerini belirtiyor. 

Das yayınladığı videoda şunları söyledi: "Gençlerin yaklaşık yüzde beşi yetişkinliğe ulaşmadan önce ebeveynlerini kaybediyor, bu aslında şaşırtıcı derecede yüksek, beklediğimden daha yüksek. Ebeveynlerin erken kaybı olumsuz sonuçlarla ilişkili. Bunlar arasında kaygı, depresyon, uzun süreli yas ve benlik saygısı gibi olumsuz etkiler sayılabilir."

Dr Das bu kaybın, yetikşkinlikte de bazı sorunları ortaya çıkarabileceğine dikkat çekti: "İleride intihar ve madde bağımlılığı riski de artıyor. Bir çocuğun bağlanma ve duygular açısından yetişkin ilişkilerine yaklaşımını etkileyebilir."

Video, İsveç'teki Karolinska Enstitüsü'ndeki araştırmacıların kederi incelediği bir çalışmayla da bağlantılı.

Araştırmaya katılan Karolinska Enstitüsü'nden epidemiyolog Dr. Dang Wei şu şekilde açıkladı; "Yakın bir aile üyesini kaybeden bireylerin atriyal fibrilasyon, kalp hastalığı riskinin daha yüksek olduğunu bulduk."

Aynı şekilde, çocuğunu kaybeden ebeveynlerin de aynı olumsuz sağlık risklerinin çoğuna maruz kalma riski altında olduğunu söyledi.

Bilim insanları, 1973 ile 2016 yılları arasında doğan 800 binden fazla çocuğun ebeveynlerinden elde edilen verileri inceleyerek, yaslı ebeveynlerin aile üyeleri ve sağlık profesyonellerinin artan desteğinden faydalanabileceğini de belirtti.