ABD Başkanı Joe Biden'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Malta'da gizlice bir araya geldiği ortaya çıktı. Böylece Çin ile ABD arasında son dönemde gerçekleşen üst düzey diplomatik temaslara bir yenisi eklenmiş oldu. Çin Dışişleri görüşmeleri 'samimi, esaslı ve yapıcı' olarak niteledi.

ABD'DEN 'TAYVAN BOĞAZI' VURGUSU

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "İki tarafın diğer konuların yanı sıra ABD-Çin ikili ilişkilerindeki kilit konuların, küresel ve bölgesel güvenlik meselelerinin, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü savaşın ve Çin ile Tayvan arasındaki durumun ele alındığı" belirtildi. Açıklamada, "Amerika Birleşik Devletleri Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrarın önemine dikkat çekti" ifadeleri kullanıldı ve her iki tarafın da gelecek aylarda üst düzey temas ve istişarelere devam etme konusunda mutabık kaldığı eklendi.

SONBAHARDAKİ OLASI BIDEN-Şİ GÖRÜŞMESİNE HAZIRLIK NİTELİĞİNDE

İkili, cumartesi ve pazar günleri Malta'da "açık iletişim kanallarını sürdürme ve ilişkileri sorumlu bir şekilde yönetme çabalarının bir parçası olarak" görüşmelerde bulundu. Görüşmeler, Biden ile Şi arasında bu sonbaharda yapılması beklenen ve dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerilimi azaltmayı amaçlayan bir toplantı için zemin hazırlaması bekleniyor.

ÇİN DIŞİŞLERİ: GÖRÜŞMELER SAMİMİ, ESASLI VE YAPICIYDI

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, "Wang Yi'nin bu hafta sonu Malta'da Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile görüşmeler gerçekleştirdiği" doğrulandı. Açıklamada, "Her iki taraf da Çin-ABD ilişkilerinin istikrara kavuşturulması ve geliştirilmesi konusunda samimi, esaslı ve yapıcı stratejik iletişim gerçekleştirdi" ifadeleri kullanıldı.

EN SON MAYIS AYINDA GÖRÜŞMÜŞLERDİ

Sullivan'ın görüşmesi, son aylarda ABD'li ve Çinli yetkililer arasında gerçekleşen bir dizi üst düzey görüşmenin ardından geldi. ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo geçen ayki Çin ziyareti, Hazine Bakanı Janet Yellen'ın temmuz ayındaki Pekin temasları ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken haziranda 2018'den bu yana Çin'e yaptığı ilk ziyarette Pekin'de Şi ile bir araya gelmesi ve temmuz ayında da Wang Yi ile görüşmesi hafta sonu gerçekleşen temaslara giden yolun taşlarını döşedi. Sullivan, Wang ile en son mayıs ayında Viyana'da bir araya gelmişti.