Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün (IISS) Bahreyn'in başkenti Manama'da düzenlediği güvenlik konferansında konuşan ABD Başkanı Joe Biden'ın Ortadoğu Başdanışmanı Brett McGurk, Hamas'ın elindeki rehinelerin serbest bırakılmasının, insani yardım teslimatında artışa ve Gazze'deki çatışmalarda önemli bir duraklamaya yol açacağını duyurdu.

IISS Manama Diyalogu'nda Gazze ile ilgili açıklamalar yapan Brett McGurk, "Rehineler serbest bırakılırsa önemli bir değişiklik göreceksiniz" dedi.

Bahreyn'in veliaht prensi de konferansta dün yaptığı konuşmada, Hamas'ı rehin tutulan İsrailli kadın ve çocukları serbest bırakmaya, İsrail'i de savaşçı olmadığını söylediği Filistinli kadın ve çocukları hapishanelerinden serbest bırakmaya çağırmıştı.

HERSH'TEN MÜZAKERE HABERİ

McGurk'un açıklaması öncesi rehine pazarlığıyla ilgili haber geçen ABD'li bağımsız araştırmacı gazeteci Seymour Hersh, kaynaklara atıfta bulunarak, İsrail ve Hamas yetkililerinin ABD'nin desteğiyle Katar'da müzakereler yürüttüğünü aktardı.

'CIA DİREKTÖRÜ'NÜN ARABULUCULUĞUNDA'

"Hamas liderliği ile İsrail arasındaki görüşmeler, ABD'nin desteğiyle şu anda Katar'da sürüyor. "Amerikan ekibinde Başkan Biden'ın en deneyimli dış politika yardımcısı olan CIA Direktörü William Burns de yer alıyor" bilgisini veren Pulitzer ödüllü gazeteciye göre İsrail ile Hamas arasında günler önce geçici bir anlaşmaya varıldı.

'GEÇİCİ ANLAŞMAYI NETANYAHU REDDETTİ'

Hersh, geçici anlaşma kapsamında, Hamas'ın İsrail hapishanelerinde bulunan Hamas ailelerinden yüzlerce kadın ve genç kızın serbest bırakılması karşılığında 50 kadın ve yaşlı rehineyi serbest bırakmayı kabul ettiğini yazdı. Buna göre Washington, aile üyelerinin birlikte serbest bırakılmasında ısrar edip Hamas'ın elinde bulunan 71 rehinenin serbest bırakılmasını talep etti. ABD'nin talebini kabul eden Hamas'ın savaşın 5 gün durdurulması konusundaki ısrarı, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu tarafından hemen reddedildi. (Reuters, Sputnikglobe,