Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın "affını isteyerek" istifa duyurusundan bir dakika sonra açıklama yayınlayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Erkan’ın aldığı karar tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir" ifadesini kullandı. Şimşek, yeni başkanın da kendi önerdiği isim olduğunu duyuran Şimşek, "Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum" dedi. Yeni başkanının bu gece yayımlanacak Resmi Gazete’de duyurulması bekleniyor.

Türkiye'nin ilk kadın Merkez Bankası Başkanı olan Hafize Gaye Erkan, istifa ettiğini duyurdu. Görevinde yaklaşık 8 ay kalabilen Erkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "affını" talep ettiği istifa metninde, hakkında son dönem ortaya atılan iddialara ilişkin olarak "itibar suikastine uğradığını" söyledi. Erkan, "Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum" dedi.

Erkan'ın istifa duyurusundan bir dakika sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı hesabından Bakan Mehmet Şimşek'in açıklaması paylaşıldı. Jet hızıyla açıklama yapan Şimşek, Erkan'ın istifasının şahsi olduğunu, yeni atanacak Merkez Bankası Başkanı'nı da kendisinin önerdiğini duyurdu.

Şimşek, açıklamasında şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürütülen ekonomi programımız, kesintisiz ve kararlılıkla devam etmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomi ekibimize ve uyguladığımız programımıza desteği ve güveni tamdır.

Merkez Bankası eski Başkanı Sayın Hafize Gaye Erkan’ın aldığı karar tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir. Aldığı bu kararı saygı ile karşılıyor ve ülkemize sunduğu kıymetli hizmet ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum.

Bu çerçevede ekip olarak güçlü işbirliği ve koordinasyon içinde fiyat istikrarı hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Erkan yerine öne çıkan isimler
Merkez Bankası'nın yeni başkanının bu gece yayımlanacak Resmi Gazete’de duyurulması bekleniyor. Atanacak ismin Para Politikası Kurulu üyelerinden arasından seçilmesi bekleniyor. Atanması öngörülen isimler arasında Para Politikası Kurulu üyeleri Osman Cevdet Akçay ve Yaşar Fatih Karahan öne çıkıyor.