İsrail'in 7 Ekim'de Hamas tarafından düzenlenen ve bin 200 kişinin öldüğü saldırıya misilleme olarak haftalardır sürdürdüğü savaşta Filistinli sivil ölümler hızla artmaya devam ediyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'ı sivilleri tehlikede tutmak için her şeyi yapmakla suçladı ve "Sivil kayıpları en aza indirme çabaları başarılı olmadı" dedi. 

Birleşmiş Milletler tarafından güvenilir kabul edilen Gazze sağlık yetkilileri, İsrail bombardımanı ve kara harekâtında 4 bin 700'den fazlası çocuk olmak üzere en az 11 bin 500 kişinin öldüğünün doğrulandığını açıkladı. Gazze Şeridi'nde telefon ve internet hizmetleri dün geceden bu yana hâlâ yok ve bu nedenle yardım konvoylarını koordine etmek neredeyse imkansız. 

"Sivil kayıpları en aza indirme çabaları başarılı olmadı"
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya dün katıldığı CBS News yayınında "İsrail'in binlerce Filistinliyi öldürmesinin yeni nesillerde nefreti körükleyip körüklemeyeceği" soruldu. 

Netanyahu, İsrail'in sivil kayıpları en aza indirme çabalarının "başarılı olmadığını" söyledi ve Hamas'ı sivillerin daha güvenli yerlere gitmesini engellemekle suçladı. Başbakan, "Her sivil ölümü bir trajedidir. Biz sivilleri tehlikeden uzak tutmak için elimizden geleni yaparken Hamas onları tehlikede tutmak için her şeyi yapıyor" ifadelerini kullandı. 

Başbakan Netanyahu, "Bu yüzden broşürler gönderiyoruz, onları cep telefonlarından arıyoruz ve 'ayrılın' diyoruz. Ve birçoğu ayrıldı" diye ekledi.

İnternet ve telefon hizmetleri hâlâ yok; insani yardım konvoylarını koordine etmek imkansız
Gazze'deki iki telekom şirketi, enerji kaynakları tükendiği için bölgedeki tüm hizmetlerin kesildiğini söyledi. İsrail, Hamas'ın yakıtları askeri amaçlarla kullanabileceğini söyleyerek yakıt ithalatını reddediyor.

Birleşmiş Milletler Filistinli mültecilere yardım kuruluşu UNRWA, iletişimin kesilmesi ve yakıt yokluğu nedeniyle insani yardım kamyonu konvoylarını koordine etmenin imkansız olduğunu açıkladı.

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, "Eğer yakıt gelmezse, insanlar yakıt eksikliği nedeniyle ölmeye başlayacak. Tam olarak ne zamandan itibaren, bilmiyorum. Ama er ya da geç olacak" dedi.

IDF'den El Şifa videoları
İsrail ordusunun saldırılarının sivil hedefleri tartışmasında Gazze hastaneleri büyük bir yer tutuyor. Ordu, geçtiğimiz gün Gazze'nin en büyük hastanesi olan El Şifa'ya bir baskın düzenlemiş ve içeride bir arama gerçekleştirdiğini duyurmuştu. Dün ordu, bir video yayımlayarak El Şifa'da bulunan silah ve teçhizatı sergilemişti ancak yayımlanan videolar Hamas'ın hastaneyi askeri üs olarak kullandığı iddiasını doğrulamıyor. 

Bu sabah saatlerinde İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), geçtiğimiz gün baskın düzenlediği El Şifa Hastanesi'nde Hamas tarafından kullanıldığını iddia ettiği bir "tünel girişi" bulduğunu açıkladı. Birleşmiş Milletler (BM) bugün Refah Sınır Kapısı üzerinden Filistinlilere yardım ulaştırılamayabileceğini dile getirdi. 

IDF, Gazze'nin en büyük hastanesi olan El Şifa'nın açık alanında, tünel girişi olduğunu iddia ettiği bir yeri gösteren video yayımladı. 

Videoda beton, ahşap molozları ve kumla çevrili derin bir çukur görülüyor. Videoda, arka planda da bir dozer göründüğü anlaşılıyor. 

Hamas'tan ABD'ye tünel yanıtı: Yanlış bir anlatının tekrarı
Hamas, dün yaptığı açıklamada, Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Hamas'ın El Şifa'yı askeri amaçlarla kullandığı yönündeki iddialarının "işgal ordusu sözcüsünün zayıf ve gülünç performanslarıyla ortaya konan, bariz bir şekilde yanlış bir anlatının tekrarı olduğunu" söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby, dünkü açıklamasında ABD'nin kendi istihbarat kurumlarının Hamas'ın El Şifa hastanesindeki faaliyetlerine ilişkin değerlendirmesine güvendiğini ve bu değerlendirmeyi ne paylaşacağını ne de detaylandıracağını söylemişti.